Spinal anestezi ile total diz protezi uygulanan hastalarda abdominal masaj ve sıcak uygulamanın boşaltım aktivitesi üzerine etkisi
The effect of abdominal massage and hot application on bowel activity in patients undergoing total knee replacement with spinal anaesthesia
- Tez No: 967220
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLAY ALTUN UĞRAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu araştırma, spinal anestezi ile total diz protezi (TDP) uygulanan hastalarda abdominal masaj ve sıcak uygulamanın boşaltım aktivitesi üzerine etkisini belirlemek amacıyla yapıldı. Tek merkezli, prospektif, iki kollu (1:1), randomize kontrollü klinik araştırmanın örneklemini Haziran-Aralık 2024 tarihleri arasında bir devlet hastanesinin ortopedi servisine yatan spinal anestezi ile TDP uygulanan 84 hasta oluşturdu. Hastalar randomizasyonla çalışma ve kontrol grubuna ayrıldı. Kontrol grubuna servisin rutin tedavi ve bakımı uygulandı. Çalışma grubuna (n=42) ise TDP işleminin yapıldığı ilk akşamdan itibaren defekasyona çıkana kadar sabah ve akşam olmak üzere günde iki defa 15 dk abdominal bölgeye sıcak uygulama hemen sonrasında 15 dk abdominal masaj uygulandı. Veriler Tanıtıcı Özellikler Formu ve Boşaltım Aktivitesi Formu ile toplandı. Her uygulama sonrasında sabah ve akşam bağırsak sesleri dinlendi ve günlük laksatif kullanma durumları belirlenerek Boşaltım Aktivitesi Formuna kaydedildi. Verilerin analizinde, tanımlayıcı istatistikler, Pearson-ꭓ2 testi ve Mann-Whitney U testi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine the effect of abdominal massage and hot application on bowel activity in patients who underwent total knee replacement (TKR) with spinal anaesthesia. The sample of the single-center, prospective, two-arm (1:1), randomized controlled clinical study consisted of 84 patients admitted to the orthopedic clinic of a state hospital between June and December 2024 who underwent TKR with spinal anesthesia. Patients were divided into intervention and control groups by randomization. The control group received routine treatment and care of the clinic. In the intervention group (n=42), abdominal massage was applied to the abdomen for 15 minutes twice a day, in the morning and in the evening, until defecation starting from the first evening of after TKR. Data were collected with the Descriptive Characteristics Form and Bowel Activity Form. After each application, bowel sounds were listened in the morning and evening and daily laxative use was determined and recorded on the Bowel Activity Form. Descriptive statistics, Pearson-ꭓ2 test and Mann-Whitney U test were used to analyze the data.