Duvar kaplama seramiklerinde maiolica tekniğinin uygulanması
  1. Tez No: 16968
  2. Yazar: CANDAN DİZDAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. HAMİYE ÇOLAKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
ÖZET İnsanlık tarihine ışık tutan seramik biçimler, yapıldıkları dönemin tarihini, kültürünü yansıtan önemli belgelerdir. Çanak-çömlek taşınabilir eşya olduğundan, tarih boyunca ticaret ve göç yoluyla değişik kültür çevrelerinde kolayca yayılmıştır. Bu özelliğinden dolayı, Antropoloji, Sanat Tarihi ve Arkeoloji gibi Sosyal Bilim er, Jeoloji, Kimya gibi Fen bilimlerinin araştırmaların da çanak-çömlek buluntularına büyük önem verilir. Değişik bölgelerin kültürlerinin yanısıra, ekonomik gelişme aşamalarının ve üretim tarzlarının çanak-çömleğin biçim ve desenlerine yansıyan farklılıkları önemli verilerdir. Genelde ilk seramik biçimler, sihir ve dini amaçlarla model leşt iri lmiş, M.Ö.6500'lü yıllarda Mısır ve Mezopotamya'dan başlayarak, günümüze ulaşan büyük bir gelişimin öyküsünü oluşturmuşlardır. Başlangıçta elle şekil verilen basit seramikler, kilin daha iyi tanınması ve hazırlanması, ardından sırın keşfi pişirim tekniğinin de ilerlemesiyle birlikte bilim ve sanatın iç-içe olduğu başlıbaşına bir alan haline gelmiştir. Oldukça eski ve evrensel bir teknik olan“Maiolica”adını ispanya'da Majorka Adası ' nda almış olmakla birlikte İtalya'ya malolmuş önemli ve özel bir sır-üstü dekorlama tekniğidir. XV-XVI. Yüzyıl İtalya'sında gelişiminin doruğunda olan Maiolica üretiminin geçmişi çok daha eskilere dayanmaktadır.Maiolica Tekniğini tanımlar ve incelerken, seramiğin belli başlı özelliklerinin dikkate alınması önemli bir zorunluluktur. Bunlar, seramiğin kimyasal, teknolojik, estetik ve ekonomik özellikleri şeklinde sınıflandırıla bilir. Maiolica Tekniği'nin ilk ortaya çıkışı, gelişimi, duraklaması ve günümüzdeki yerini araştırmada, seramiğin genel ilke ve özellikleri doğrultusunda çalışılmıştır. Araştırma süresince, konunun tarihsel gelişiminden başlıyarak, Maiolica Tekniği'nin özellikleri, şekillen dirme metodları, kil araştırmaları, kil-sır ilişkisi ince lenmiş, bu teknik kullanılarak oluşturulacak yüzey tasa rımlarının sınırsız sayıda olabileceği görülmüştür. Araştırma konusu ve uygulanacak teknik ilişkisi bakımın dan en uygun olan tasarımlar bu çalışmada gösterilmiştir. Araştırmada teknik özelliklerin yanında, artistik özellikler de önemlidir. Bu özellikler günümüz sanat anlayışının bir yansıması ve malzeme koşullarının bir sonucudur. Yüzey Kaplama Seramiklerinde bu tekniğin yeni bir anlayışla uygulanabilirliği araştırılırken Maiolica Tekniğinin sınırları ve malzeme gerekleri göz önünde bulundurulmuştur. Evrensel bir teknik olan Maiolica geniş bir kaynak taramasının yanısıra, uzman kişilerin görüş ve yardımları doğrultusunda özgün uygulamalara dönüştürülmeğe çal ışı lmıştır. 11
Özet (Çeviri)
SÜÎ4MARY The ceramic froms which enlighten the history of human-beings, are important documents reflecting the history and culture of the ages at which they had been made. The early ceramic structures modelled for mysterious and religions purposes-have formed the story of the great evolution, starting from Egypt and Mesopotamia of 6500s (B.C.) reaching upto nowadays. Having been shapened by hand at the earliest stages, the simple ceramics have become a seperate area of interest-in which art and science unites-with clay having been well-known and well- prepared, glazing having been discovered and furnacing having reached to advanced levels, respectively. Because of their mobility, earthenwares have spread out through varions cultural mediums easily via trade and migration. Due to this property, antiques of ceramic pots are important tools for social scientists such as anthropologists, archaeologists and art historians and geologists and chemists in their researches. Besides the cultural effects to different regions, they are considerable data for explaining economical evolution and production styles which directly affected illustrations and structures of ceramic pots. Maiollica a-quite old and global technique has received its name from MAJORCA ISLAND of Spain, but this 111overglaze decoration technique has been appropriated to Italy. In Italy of 15th and 16th centuries, maiolica lived its golden age, but its production has a deeper background in fact. It is compulsory to consider some specific properties of ceramics when defining and explaning the Maiolica Technique. The research on the arise, evolution, stand still condition and cuirent position of Maiolica Technique has been done a long the very general principles and properties of ceramics. Through the research process, having been started from the historical evolution of the subject, the properties, the structuring techniques of Maiolica, claying as well as the relationship between clay and glaze have been examined and it was observed that there would be infinite number of surface designs made by using this technique. The designs that were more available for research work and application have been shown in this work. Artistic properties are also important besides the technical ones. These properties are direct reflections of current comprehension for art and direct results of available material facilities. The limits of Maiolica Ceramic and the necessities for materials have been taken into consideration when the research on the applicability of this technique in the surface covering ceramics with a new approach was being IVdone. Maiolica, being a global technique was tried to be realized through original applications based upon a wide resource research, and help and opinions of expert- artists.