Hidrolik ve biyolojik parametre değişimlerinin akarsularda su kalitesine ve arıtma tesisi optimizasyonuna etkileri
Effects of hydraulic and biological parameter variations on river quality and treatment plant optimization
- Tez No: 96724
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET BERKÜN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 239
Özet
ÖZET Teknolojik gelişmelerin paralelinde artan kirlilik ve azalan su kaynaklan, yönetimleri kirliliğin tespiti, giderilmesi ve kaynakların iyileştirilmesi yönünde ciddi önlemler almaya yönlendirmektedir. Başlangıcını kirleticilerin yarattığı kirlilik miktarının tespitinin oluşturduğu bu sistemler arıtma çeşitliliği, çevresel ve ekonomik şartlarla daha da karmaşık bir hal alabilmektedir. Bu konuda yapılan çalışmalar günümüzde de hızından hiçbir şey kaybetmeden devam etmektedir. Deşarj standartlarının belirlenmiş olması, kontrol mekanizmalarının çalıştırılabilmesi ve toplumsal olarak çevresel bilincin artması kısa vadede olmasa da umut verici gelişmeler olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu çalışmanın amacı, nehirler başta olmak üzere alıcı ortamlara deşarj edilen atık suların oluşturduğu kirlilik miktarlarının parametrik etkiler karşısında değişimlerinin incelenmesinden hareketle tasarlanan arıtma tesislerinin boyutlandınlmalanndaki farklılıkların ortaya çıkanlabilmesidir. Bu amaçla çalışmanın ilk bölümünde özellikle evsel atık suların nitelik ve nicelik yönünden incelemesi yapılmış, atık suların zararlı etkileri, arıtımı ve deşarj standartları verilmiştir. Biyokimyasal oksijen ihtiyacının (BOİ) tanımı, ölçüm teknikleri ve toplam BOİ tespitinde kullanılan farklı matematik modellerle kapsamı genişletilen bölüm nehirlerde oksijen eksikliğinin tespitinde kullanılan SAG eğrisinin tüm parametrelerinin yer aldığı matematik modelin verilmesiyle son bulmaktadır. Çalışmanın ikinci bölümünde, deneysel (respirometrik ve sulandırılmış) 5 günlük BOÎ değerlerinin farklı matematik yöntemlere uygulanması ve elde edilen toplam BOİ (L) ve biyooksidasyon hız sabiti (ki) değerlerinin SAG eğrisi ve arıtma tesisleri ( aktif çamur, damlatmak fîltre,biyodisk, aerobik oksidasyon ve mekanik havalandırmalı lagün üniteleri) boyutlandınlmalanndaki etkileri incelenmiştir. Reaerasyon (k2) katsayısının SAG eğrisi, metal zehirliliğinin (HgCl2, HgS04, K2Cr207, CuS04, A12(S04)3, ve ZnS04 bileşikleri) BOİ üzerindeki etkilerinin incelenmesi, ki ve L değerlerinin güven aralıklarının tespiti, arıtma tesislerinin optimizasyonu için lineer programlama ikinci bölümün diğer başlıklarını oluşturmuştur. Elde edilen sonuçlar, kullanılan değişik ölçüm teknikleri,matematik modeller ve antma tesislerinin, boyutlandırmalarda büyük fakhlıklar oluşturduğunu ortaya çıkarmıştır. Anahtar Kelimeler : Sag eğrisi, BOİ, Respirometreler, Biyooksidasyon, Reaerasyon, Metal Kirliliği, Arıtma Tesisleri ve Tesis Optimizasyonu için Lineer Programlama. VII
Özet (Çeviri)
SUMMARY Effects Of Hydraulic And Biological Parameter Variations On River Quality And Treatment Plant Optimization In the first chapter, literature review on the development of BOD measurement techniques and the methods for the calculation of BOD parameters were given. Also detailed knowledge on the SAG equation and related parameters with river pollution and hydraulics were given. In the second chapter, BOD parameters were calculated using different mathematical methods using BOD data obtained from respirometric and dilution techniques. A comparison was made using sum of squares surface procedure. Resulting effects on treatment plant design was shown. In the third chapter, variations of BOD parameters and reaeration coefficient on the formation of SAG curve was shown. Metal toxicity interferences in the existence of HgCfe, HgS04, K2Cr207, CuS04, AfeCSO^ and ZnS04 on BOD parameter estimation and on SAG curve were investigated. In the forth chapter treatment plant cost optimisation for various reaches on a river was investigated taking into account of related river hydraulic and biological parameters. Linear programming were used for different solutions and comparison. Results obtained using different values of data and parameters obtained from various measurement techniques and methods showed that both river water quality and treatment plant design were significantly effected. Key Words : SAG curve, BOD, Respirometers, Biooxidation, Reaeration, Metal toxicity, Treatment Plants and Linear programming for plant optimisation. VIII