Aydın Sayılı'nın bilim tarihi yorumundaki olası felsefi perspektifler
Potential philosophical perspectives in Aydın Sayılı's interpretati̇on of the hi̇story of science
  1. Tez No: 967243
  2. Yazar: MEHMET ÇAKIR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HARUN ÇAKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bilim felsefesi, bilginin doğasını ve sınırlarını sorgulayan felsefenin en temel disiplinlerinden biridir. Bilim felsefesinin ayrı ve güçlü bir alan olarak ortaya çıkması, esasen on dokuzuncu ve yirminci yüzyılda bilimin yaşadığı sıçramayla bağlantılı olmuştur. Bunun yanında, yirminci yüzyıl, bilim tarihçiliğinin de kurumsallaştığı yıllar olmuştur. Aydın Sayılı, yirminci yüzyılda, bilim felsefesinin ve bilim tarihçiliğinin yükselişte olduğu yıllarda çalışmalarını yapmıştır. Bu çalışmada, Aydın Sayılı'nın bilime nasıl yaklaştığı ve bilimi nasıl idealleştirdiği üzerine çalışma yapıldı. Çalışma, dört ana bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde Aydın Sayılı'nın entelektüel zihninin arka planı incelendi. İkinci bölümde, Aydın Sayılı'nın bazı kitapları temel alınarak onun bilime olan yaklaşımı açıklandı. Üçüncü bölümde yirminci yüzyılın en temel bilim felsefesi fikirleri inceleme altına alındı. Dördüncü bölümde ise Aydın Sayılı'nın bilim anlayışı ile yirminci yüzyılın en temel bilim felsefesi fikirleri karşılaştırıldı. Yapılan çalışmanın analizi, sonuç kısmı, metnin sonunda yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
Science philosophy, which questions boundaries and the nature of science, is one of the primary disciplines of philosophy. The emergence of science philosophy as an independent field dates back to the leap that science experienced in the nineteenth and twentieth centuries. Besides that, the history of science has become institutionalized in the twentieth century. Aydın Sayılı had carried out his work during the years when the philosophy of science and history of science were on the rise. This article deals with how Aydın Sayılı idealized science and his approach to it. This article consists of four main chapters. In the first chapter, the background of Aydın Sayılı's intellectual mind is examined. In the second chapter, Aydın Sayılı's approach to science was explained based on some of his books. The third chapter examined the most fundamental philosophy of science ideas of the twentieth century. The fourth chapter compared Aydın Sayılı's understanding of science with these core twentieth-century philosophy of science ideas. The analysis of the study, presented in the conclusion section, is located at the end of the text.