Bor karbür/kevlar/polietilen katmanlı hibrit zırhların balistik performansının sonlu elemanlar metoduyla incelenmesi
Investigation of the ballistic performance of boron carbide/kevlar/polyethylene layered hybrid armor by finite element method
  1. Tez No: 967244
  2. Yazar: MEHMET GÖL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET YAPICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Savunma ve Savunma Teknolojileri, Mechanical Engineering, Defense and Defense Technologies
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İskenderun Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Silah teknolojisinin gelişmesiyle birlikte zırh sistemleri de gelişmiştir. Vücut zırhları askeri personeli torasik travmalar ve öldürücü mermi atışlarına karşı korumaktadır. Vücut zırhının hafif, güvenli olması personelin sahada imkân ve hareket kabiliyetini artırmaktadır. Günümüzde artan üretim maliyetleri, simülasyon modellemelerini mühim hale getirmiştir. Bu bağlamda bu tez çalışmasında hibrit zırh modellemesi ve modellenen zırhların balistik özellikleri, sonlu elemanlar metoduyla incelenmiştir. Zırh modellemesinde bor karbür (B4C), epoksi takviyeli kevlar 29 ve ultra yüksek molekül ağırlıklı polietilen (UHMWPE) malzemeleri kullanılmıştır. 30 farklı kalınlıklarda zırh modellemesi yapılmıştır. Seramik malzemenin, balistik koruma kabiliyetini artırma amacıyla epoksi takviyeli kevlar 29 malzemeyi, seramik malzemenin ön ve arka katmanlarında kullanılmıştır. Ultra yüksek moleküler ağırlıklı polietilen ise destek plaka olarak kullanımı gerçekleşmiştir. Modellemeler kalınlıklara göre her grupta 15 model olacak şekilde 2 farklı gruba ayrılarak incelenmiştir. Modellemeler, Ansys paket programının ACP-Pre modülünde, balistik performans incelemeleriyse explicit dynamics bölümünde gerçekleştirilmiştir. Simülasyonlarda, 7,62x51 mm AP mermi çekirdeği kullanılmıştır. NIJ-STD-0101.06 standardının Seviye IV kısmı göz önünde bulundurularak çarpışma hızı 960 m/s belirlenmiş ve çarpma analizi sonrası deformasyon ve enerji sonuçlarına ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
With the development of weapon technology, armor systems have also evolved. Body armor protects military personnel against thoracic trauma and lethal projectile fire. The light weight and safety of body armor increases the capability and mobility of the personnel in the field. Today, increasing production costs have made simulation modeling important. In this context, in this thesis, composite armor modeling and ballistic properties of the modeled armor are investigated by finite element method. Boron carbide (B4C), epoxy reinforced kevlar 29 and ultra-high molecular weight polyethylene (UHMWPE) materials were used in armor modeling. 30 different thicknesses of armor were modeled. In order to increase the ballistic protection capability of the ceramic material, epoxy reinforced kevlar 29 material was used in the front and back layers of the ceramic material. Ultra-high molecular weight polyethylene was used as a backing plate. The models were divided into 2 different groups with 15 models in each group according to the thickness. The modeling was carried out in the ACP-Pre module of the Ansys package program, and the ballistic performance examinations were carried out in the explicit dynamics section. In the simulations, 7.62x51 mm AP bullet core was used. Considering the Level IV part of the NIJ-STD-0101.06 standard, the impact velocity was determined as 960 m/s and deformation, and energy results were obtained after impact analysis.