Betonarme yapılarda yapı yüksekliği, beton sınıfı ve zemin sınıfı parametrelerinin yapı deplasmanına etkisi
Effect of building height, concrete class and soil class parameters on structure displacement in reinforced concrete structures
- Tez No: 967296
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULKERİM İLGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Betonarme yapılar ekonomik ömürleri süresince zaman zaman deprem ve rüzgâr gibi yatay yüklere maruz kalmaktadır. Yapı bu yükler altında yatay deplasman yapmaktadır. Ülkemizin deprem kuşağında olması da dikkate alındığında can kaybını azaltmak için yapıların mühendislik hizmeti alması zorunlu hale gelmiştir. Yapı deplasmanını etkileyen en önemli faktörler olarak yapı yüksekliği, beton sınıfı ve zemin sınıfı parametreleri çalışma kapsamında başlıca analiz faktörleri arasında tercih edilmiştir. Aynı zamanda ülkemizde ve Dünyada artan nüfus beraberinde yüksek katlı yapılara olan ihtiyacı da arttırmıştır. Artan yapı yüksekliği ile yapının kütlesi artmakta ve yapıya etkiyen yatay kuvvetler de artmaktadır. Bu durum yapıda oluşacak deplasman miktarını da arttırmaktadır. Analizleri yapılan yapıda betonarme taşıyıcı sistem elemanları optimum şekilde ve 2018 Türkiye Bina Deprem Yönetmeliği'ne uygun olarak tasarlanmıştır. Analizleri yapılan bina hâlen aktif fay hatlarının bulunduğu ve deprem riskinin göz ardı edilmemesi gereken İç Anadolu Bölgesi Konya ili tercih edilmiştir. Çalışma kapsamında, farklı yapı yüksekliklerine sahip 8, 7, 6, 5 katlı, farklı beton sınıflarında C30, C40 ve farklı zemin sınıflarında ZC, ZD parametreleri ile ZC-C30, ZC-C40, ZD-C30, ZD-C40 kombinasyonları kullanılarak 3D İdeCAD Statik analiz programı kullanılarak yapı tepe deplasmanları ve bitişik nizam yapılarda çekiçleme etkisi için göreli kat ötelemeleri hesaplanmıştır bu hesaplanan değerler 2018 Türkiye Bina Deprem Yönetmeliği bölüm 4.9 sınır şartları ile karşılaştırılarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Reinforced concrete structures are subjected to horizontal loads such as earthquake and wind from time to time during their economic life. The structure makes horizontal displacement under these loads. Considering that our country is located in an earthquake zone, it has become mandatory for structures to receive engineering services in order to reduce the loss of life. As the most important factors affecting the displacement of the structure, the parameters of building height, concrete class and soil class are preferred among the main analysis factors within the scope of the study. At the same time, the increasing population in our country and in the world has increased the need for high-rise buildings. With increasing building height, the mass of the structure increases and the horizontal forces acting on the structure also increase. This situation also increases the amount of displacement that will occur in the structure. The reinforced concrete structural system elements of the analyzed building are designed in an optimum manner and in accordance with the 2018 Turkey Building Earthquake Regulations. The analyzed building is located in Konya province of Central Anatolia, where there are still active fault lines and earthquake risk should not be ignored. Within the scope of the study, 8, 7, 6, 5-storey buildings with different building heights, different concrete classes C30, C40 and different soil classes ZC, ZD parameters and ZC-C30, ZC-C40, ZD-C30, ZD-C40 combinations were used to calculate the peak displacements and relative storey drifts for the hammering effect in adjacent buildings using the 3D IdeCAD Static analysis program. these calculated values were evaluated by comparing them with the boundary conditions of section 4.9 of the 2018 Turkey Building Earthquake Code.