Çok katlı betonarme binaların alternatif taşıyıcı sistemlerinin performans ve maliyet açısından incelenmesi
Performance and cost analysis of multistorey buildings
  1. Tez No: 169932
  2. Yazar: MUHAMMET AYDIN ŞERBETÇİOĞLU
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. HATİP TOK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
ÖZETM. Aydın ŞERBETÇİOĞLU KAHRAMANMARAŞ SÜTÇÜ İMAM ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ İNŞAAT MÜHENDİSLİĞİ ANABİLİM DALI ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ ÇOK KATLI BETONARME BİNALARIN ALTERNATİF TAŞIYICI SİSTEMLERİNİN PERFORMANS VE MALİYET AÇISINDAN İNCELENMESİ Muhammet Aydın ŞERBETÇIOĞLU DANIŞMAN : Yrd. Doç. Dr. Hatip Tok Yıl : 2005, Sayfa : 67 Jüri: Yrd. Doç. Dr. Hatip TOK Yrd. Doç. Dr. Özkan GÜĞERCİN Yrd. Doç. Dr. Hüseyin TEMİZ Maliyet ve deprem bir yapı sistemini belirleyen önemli faktörlerdendir. Maliyet malzeme hacmi ve malzeme kalitesine bağlıdır. Deprem kuvvetleri bina yüksekliği, bina ağırlığı, beton tipi, ve zeminin jeolojik özellikleri gibi bir çok etkene bağlıdır. Depreme karşı yatay rijitliği artıran yapı sistemleri seçilmiş ve bu sistemler performans, fonksiyonellik ve maliyet yönüyle kıyaslanmıştır. İdeyapı 4.01 yapı analiz programı yapı sistemlerinin performans ve maliyet analizi için kullanılmıştır. Bu araştırma da göz önüne alman değişkenler; tuğla, ytong, zemin taşıma kapasitesi, beton sınıfı, bina önem katsayısı, süneklilik faktörü ( R ), zemin tipi, sünek - yarı sünek taşıyıcı sistemleri, betonarme perdeli sistemler ve tünel kalıp sistemleri olarak sıralanabilir. Sonuç olarak, malzeme kalitesi ve miktarı yanında, beton sınıfı ve zemin taşıma kapasitesi yapı sistemini belirleyen önemli faktörlerdendir. Maliyeti direkt olarak etkileyen bir başka unsur ise ödenen işçi yevmiyeleri ve zamandır. Geleneksel yapı imalat sistemleri karşısında tünel kalıp metodu iyi bir alternatiftir. Tünel kalıp sistemlerde kullanılan beton ve çelik miktarı daha yüksektir ancak yapı daha kısa zamanda imal edilebilir. Daha kısa zamanda imalat da işçilik maliyetini azaltmaktır. Tünel kalıp sistemler geleneksel sistemlere göre daha rijittir. Dolayısıyla depreme karşı daha yüksek sismik performans beklenmektedir. Tünel kalıpla imal edilmiş yapılarda periyodik bakımlar yapıldığı takdirde tünel kalıp sistemler yapı ömürlerinin daha uzun olması sebebiyle daha ekonomiktir. Tüm bu avantajlasın sonucu olarak tünel kalıp sistemlerin kullanımı giderek artmaktadır. Anahtar Kelime; yapı maliyeti, deprem, tünel kalıp sistemi, yapı sünekliliği, yapı performansı IV
Özet (Çeviri)
ABSTRACTM. Aydın SERBETCİO?LU KAHRAMANMARAŞ SUTCU IMAM UNIVERSITY INSTITUTE OF NATURAL AND APPLIED SCIENCES DEPARTMENT OF CIVIL ENGINEER ABSTRACT MSc THESIS PERFORMANCE AND COST ANALYSIS OF MULTISTOREY BUILDINGS Muhammet Aydın SERBETCİO?LU SUPERVISOR : PhJXAssistant Professor Hatip Tok Year : 2005, Pades : 67 Jury: Assistant Professor Hatip TOK, Ph.D Assistant Professor Özkan GÜ?ERCİN, Ph.D Assistant Professor Hüseyin TEMİZ, Ph.D Cost and Earthquake load are important factors to determine a structural system. Cost is affected by volume of the material and material quality. Earthquake load is depended on lots of variant properties such as building height, building weight, concrete type and geological properties of structure location. Structural forms which increase the horizontal rigidity against earthquake load have been chosen and compared to each other with respect to performance, functionality and cost in this study. Ideyapi 4.01 structural analysis program has been used to investigate performance and cost analyses of structural systems. Some of the variants which examined in this study are construction materials (Brick, Ytong), load bearing capacities of ground, concrete classes, occupation importance factor, R (ductility factor), soil types, and semi-ductile, ductile structural systems such as frame, shear wall- frame and tunnel formwork systems. As a result, beside material quantity and quality, concrete classes, ground load bearing capacity are very important factors to determine structural system type. Another important issue, which directly affects cost, is worker's pay expenses and time. Tunnel formwork system is a good alternative method against conventional construction systems. Formwork price and concrete-steel quantity are more than the other construction systems but it is possible to build the structure in shorter time period when tunnel formwork system is used. Shorter Building process decreases expenses for worker pay. Tunnel Formwork structural systems are more rigid than other conventional systems. Therefore, higher seismic performance is expected from the Tunnel formwork systems against earthquake loads. If the periodic maintenance is considered, tunnel formwork structural system is more economic because of its longer service life. As a result of all these advantages, the usage of tunnel formwork structures is increasing gradually.