Bekleme, filtreleme ve seçme süreçlerinde iranlı sığınmacılar: Türkiye/Van örneği
Waiting, filtering, and selection processes of iranian asylum seekes: the case of Van/Türkiye
- Tez No: 967317
- Danışmanlar: PROF. DR. HAYRİYE ERBAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 221
Özet
Uluslararası göç hareketleri son 40 yılda kapitalist dünya-ekonomisinin girdiği yapısal krizle birlikte önemli değişimler yaşamıştır. Bunlardan en önemlisi 19. yüzyıldan 1970'li yıllara kadar göç hareketlerinde en büyük oran iş gücü göçü iken 1970'li yıllardan sonra en büyük oran sığınmacı ve mülteci göçüne evrilmiştir. İran'dan Kuzey Amerika ve Avrupa ülkelerine 1979 yılından günümüze kadar dalgalanmalarla devam eden mülteci hareketi incelendiğinde, Türkiye gelişmiş ülkeler tarafından bir tampon ülke olarak konumlandırılmaktadır. İran'dan Türkiye'ye gelen ve sığınma başvurusunda bulunan sığınmacılar, uzun yıllar boyunca gelişmiş ülkelere yerleştirilmeyi beklemeye zorlanmaktadır. Bu çalışma, uluslararası sözleşmelere taraf olan ve mülteci kabulü konusunda insan hakları perspektifiyle hareket ettiğini iddia eden gelişmiş ülkelerin Türkiye'deki İranlı sığınmacıları kabul ederken hangi kriterleri ön plana çıkardığına ve gelişmiş ülkelere varmak amacıyla Van'da uluslararası koruma statüsüne başvurmuş ve üçüncü bir ülkeye yerleştirilmeyi bekleyen İranlıların deneyimlerine odaklanmaktadır. Çalışmada uluslararası göç rejiminin yapısını belirleyen politika ve uygulamaların ele alınması için konu üç düzeyde ele alınmıştır. Çalışmada makro düzeyde Dünya-Sistemleri Analizi teorisinden yararlanılarak geniş bir perspektifle devletlerarası hiyerarşik düzen, ulus devlet, sınırlar ve insan hareketlilikleri tarihsel kapitalizm üzerinden ele alınmıştır. Orta düzeyde göç ağları ve sivil toplum kuruluşlarının çevre alanlarda mültecilik ile ilgili işlevleri makro düzeydeki politik aktör ve siyasalarla çatışma ve uyum ilişkileri üzerinden tartışılmıştır. Mikro düzeyde Van'da üçüncü bir ülkeye yerleştirilmeyi bekleyen İranlı sığınmacı grubunun hareketlilik, dışsallaştırılma, bekletilme, belirsizlik, siyasal ve sosyal özgürlüklerden yoksun olarak yaşama durumları onların deneyimleri referans alınarak ortaya konulmaya çalışılmıştır. Araştırmanın bulgularının elde edildiği asıl çalışma, Eylül 2024 ile Aralık 2024 ayları arasında Van'da 30 İranlı sığınmacı grubu ve Göç İdaresi çalışanları ve hedef kitlesi sığınmacılar olan STK temsilcileri toplam 6 kişi ile yapılan derinlemesine görüşmelere dayanmaktadır.
Özet (Çeviri)
International migration movements have undergone significant transformations over the past 40 years, coinciding with the structural crisis of the capitalist world-economy. One of the most notable changes is the shift in migration patterns: while labor migration constituted the largest proportion of migratory movements from the 19th century until the 1970s, the post-1970s period has seen a rise in asylum seekers and refugees as the dominant migrant group. An examination of refugee movements from Iran to North America and European countries—fluctuating since 1979—reveals that Turkey has been positioned as a buffer state by developed nations. Iranian asylum seekers arriving in Turkey and applying for refugee status are often forced to wait for years in hopes of resettlement in a developed country. This study focuses on the criteria prioritized by developed nations—which are signatories to international conventions and claim to uphold a human rights perspective in refugee acceptance—when admitting Iranian asylum seekers from Turkey. Additionally, it explores the experiences of Iranians in Van who have applied for international protection status while awaiting resettlement in a third country. To analyze the policies and practices shaping the international migration regime, this study approaches the subject at three levels. At the macro level, it employs World-Systems Analysis theory to examine interstate hierarchical order, the nation-state, borders, and human mobility through the lens of historical capitalism. At the meso level, the study discusses migration networks and the functions of civil society organizations in peripheral regions concerning refugees, analyzing their dynamics of conflict and alignment with macro-level political actors and policies. At the micro level, the lived experiences of Iranian asylum seekers in Van—awaiting resettlement in a third country—are examined, focusing on their mobility, marginalization, prolonged waiting, uncertainty, and deprivation of political and social freedoms, as reflected in their narratives. The primary research findings are based on in-depth interviews conducted between September 2024 and December 2024 in Van, involving 30 Iranian asylum seekers, as well as six representatives from the Migration Administration and NGOs working with refugee populations.