Fuchs endotelyal distrofisinde korneanin tomografik, topografik ve biyomekanik olarak incelenmesi
Tomographic, topographic, and biomechanical evaluation of the cornea in fuchs endothelial dystrophy
- Tez No: 967318
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAFİZE GÖKBEN ULUTAŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Bursa Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Fuchs Endotelyal Distrofisinde Korneanın Tomografik, Topografik ve Biyomekanik Olarak İncelenmesi Amaç: Bu çalışmanın amacı, Fuchs endotelyal distrofisi (FED) olgularında korneanın topografik, tomografik, biyomekanik ve dansitometrik özelliklerini incelemek, hastalık evrelerine göre farklılıklarını ortaya koymak ve sağlıklı gözlerle karşılaştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Ocak 2024–Mart 2025 tarihleri arasında FED tanısı ile takip edilen 69 hastanın 119 gözü ve 43 sağlıklı bireyin 81 gözü retrospektif olarak değerlendirildi. Hastalık şiddeti modifiye Krachmer sınıflamasına göre evrelendirildi. Hastaların genel demografik Krachmer evre 1-2 olanlar Grup 1, evre 3-4 olanlar Grup 2, evre 5-6 olanlar Grup 3 olarak belirlendi. Tüm olguların genel demografik verileri, en iyi düzeltilmiş görme keskinliği, göz içi basıncı, refraksiyon değerleri not edildi. Pentacam AXL Wave ile ölçülen topografik ve tomografik ölçümler ile korneal optik dansitometri (COD) ve yüksek sıralı aberasyon (HOA) değerleri kaydedildi. Corvis ST ile ölçülen korneal biyomekanik parametreler incelendi. Tüm gözler subklinik ödem varlığı açısından değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Tomographic, Topographic, and Biomechanical Evaluation of the Cornea in Fuchs Endothelial Dystrophy Purpose: The aim of this study was to comprehensively evaluate the corneal topographic, tomographic, biomechanical, and densitometric characteristics in patients with Fuchs endothelial dystrophy (FECD), to identify stage-dependent changes, and to compare them with healthy controls. Materials and Methods: A total of 119 eyes from 69 patients diagnosed with FECD and 81 eyes from 43 healthy individuals, followed between January 2024 and March 2025, were retrospectively evaluated. The classification was performed according to the modified Krachmer grading system. Patients with Krachmer grades 1–2 were classified as Group 1, grades 3–4 as Group 2, and grades 5–6 as Group 3. Demographic data, best-corrected visual acuity, intraocular pressure, and refraction values were recorded. Topographic and tomographic measurements obtained with the Pentacam AXL Wave, as well as corneal optical densitometry (COD) and higher order aberrations (HOA) values, were analyzed. Corneal biomechanical parameters were assessed using the Corvis ST. All eyes were screened for subclinical edema.