Pediatristler ve aile hekimlerinin güneşten korunma yöntemleri konusunda bilgi ve farkındalık düzeylerinin artırılması
Increasing the knowledge and awareness levels of pediatricians and family physicians on sun protection methods
- Tez No: 967338
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MAHMUT CANER US
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Family Medicine, Child Health and Diseases
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Amaç: Çalışmamız pediatristler ve aile hekimlerinin güneşten korunma ile ilgili bilgi ve farkındalık düzeylerini değerlendirmek ve yapılandırılmış eğitim programı sonrasında ve uzun dönemde bilgi düzeyi etkisini incelemek amacıyla yapılmıştır. Gereç ve Yöntem: Aralık 2024 – Mayıs 2025 tarihleri arasında İstanbul Anadolu Yakası'ndaki hastanelerde ve aile sağlığı merkezlerinde çalışan pediatristlerden ve aile hekimlerinden oluşan toplam 347 hekim çalışmaya dahil edilmiştir. Katılımcılara motivasyonel görüşme teknikleri kullanılarak hazırlanan kılavuzlara dayalı yapılandırılmış eğitim programının etkisini araştırmak için; sosyodemografik anket ve Deri Kanseri ve Güneş Bilgi Ölçeği (DKGBÖ) uygulanmış; eğitim öncesi, sonrası ve uzun dönem sonuçları karşılaştırılmıştır. İstatistiksel analizlerde Lineer Mixed Model ve Generalised Estimating Equations Modeli kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: Our study was conducted to assess the knowledge and awareness levels of pediatricians and family physicians regarding sun protection and to examine the effect of a structured training program on knowledge levels in the short and long term. Materials and Methods: A total of 347 physicians, consisting of pediatricians and family physicians working in hospitals and family health centers in the Anatolian side of Istanbul, were included in the study between December 2024 and May 2025. To investigate the effect of the structured training program based on guidelines prepared using motivational interviewing techniques, a sociodemographic questionnaire and the Skin Cancer and Sun Knowledge Scale (SCKS) were administered to participants; baseline, post-training, and long-term results were compared. Linear Mixed Model and Generalized Estimating Equations Model were used in statistical analyses.