Techno-economical feasibility analysis of nearly zero energy building (nZEB) strategies for residential buildings in Kirkuk, Iraq
Kerkük, Irak'taki konutlar için neredeyse sıfır enerjili bina (nSEB) stratejilerinin teknolojik ve ekonomik uygunluk analizi
  1. Tez No: 967361
  2. Yazar: MOHAMMED WALEED ISMAEL ISMAEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT YEŞİLATA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Enerji Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Küresel ısınma ve iklim değişikliği, son birkaç on yılda önemli bir sorun olarak ortaya çıkmış olup, fosil yakıt tüketimi bu sorunlara büyük katkı sağlamaktadır. Fosil yakıtların yakılması, bu sorunları şiddetlendiren CO₂ emisyonlarına yol açmaktadır. Bu nedenle, binaların düşük enerji tüketimi ve yüksek enerji verimliliğine odaklanan yeni stratejilerle tasarlanması gerekmektedir. Bir binanın fosil yakıt enerjisine olan bağımlılığını azaltmak amacıyla, neredeyse sıfır enerji binaları (nZEB) kavramı geliştirilmiştir. Yakın sıfır enerji binalarının tanımının, yenilenebilir enerji kaynakları ve verimlilik önlemlerini içermesi çok önemlidir. Bu çalışma, Irak'ın Kirkuk gibi son derece sıcak bir ikliminde, bina enerji talebini ve yıllık maliyetleri azaltmaya yönelik tasarım stratejilerini sunmaktadır. Düşük iletkenliğe sahip malzemelerin kullanılması, düşük enerjili cihazların kurulumu ve yenilenebilir enerji sistemlerinin entegrasyonu gibi unsurlar bu stratejiler arasında yer almaktadır. Bu stratejiler, bir örnek konut binası üzerinden yapılan bir vaka çalışmasıyla değerlendirilmektedir. Sonuçlar, çeşitli yaklaşımlar aracılığıyla neredeyse sıfır enerji binasına ulaşmanın mümkün olduğunu ve yıllık maliyetlerin düşürülmesiyle daha verimli ve çevre dostu bir bina elde edilebileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Global warming and climate change have emerged as significant challenges in recent decades, with fossil fuel consumption being a major contributor. The burning of fossil fuels leads to CO₂ emissions, which exacerbate these issues. Consequently, buildings must be designed using new strategies focused on low energy consumption and high energy efficiency. To reduce a building's dependence on fossil fuel energy, the concept of nearly-zero energy buildings (nZEB) has been developed. It is essential that the definition of near zero energy buildings integrates renewable energy sources and efficiency measures. This study presents design strategies aimed at reducing building energy demand as well as annual costs, in an extremely hot climate like Kirkuk, Iraq. Including the use of low conductivity materials, the installation of low energy devices, and the incorporation of renewable energy systems. These strategies are evaluated through a case study of an example residential building. The results demonstrate that achieving a near zero energy building is feasible through various approaches. Cutting annual costs as well as achieving a more efficient and environmentally friendly building