Menopoz tutumunun, menopoz semptomları ve uyku kalitesi ile ilişkisi
The relationship between menopause attitude, menopause symptoms and sleep quality
- Tez No: 967407
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞENAY TOPUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalışma, menopoz dönemindeki kadınların menopoza ilişkin tutumlarının, menopoz semptomlarının şiddeti ve uyku kalitesi üzerindeki etkisini incelemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırma tanımlayıcı ve ilişki arayıcı tasarımda yapılmıştır. Çalışma, Ankara Yenimahalle Yeşilevler Ertuğrul Şimşek Aile Sağlığı Merkezi'ne başvuran, menopoz ve postmenopozal dönemde bulunan 300 gönüllü kadın ile yürütüldü. Veriler, araştırmacı tarafından hazırlanan Tanıtıcı Bilgi Formu, Menopoz Semptomları Değerlendirme Ölçeği (MSDÖ), Menopoza İlişkin Tutum Ölçeği (MİTÖ) ve Uykusuzluk Şiddeti İndeksi (UŞİ) kullanılarak toplanmıştır. Araştırma sonucunda, kadınların Menopoza İlişkin Tutum Ölçeği'nden ortalama 48,46 ± 13,01 puan aldıkları ve tutumlarının olumlu olduğu belirlenmiştir. Menopoz Semptomları Değerlendirme Ölçeği'nden ortalama 15,75 ± 6,68 puan alarak menopoz semptomları yaşadıkları ve Uykusuzluk Şiddeti İndeksi'nden ortalama 10,17 ± 5,16 puan alarak genel olarak uykusuzluk alt eşiğinde oldukları saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to examine the effect of menopausal women's attitudes towards menopause on the severity of menopausal symptoms and sleep quality. The study was conducted using a descriptive and correlational design.The study was conducted with 300 volunteer women who applied to Ankara Yenimahalle Yeşilevler Ertuğrul Şimşek Family Health Center and were in the menopausal and postmenopausal period. The data were collected using the Introductory Information Form prepared by the researcher, the Menopause Rating Scale (MRS), Attitudes Towards Menopause Questionnaire (ATMQ), and the Insomnia Severity Index (ISI).As a result of the research, it was determined that women received an average score of 48.46 ± 13.01 from Attitudes Towards Menopause Questionnaire, indicating that their attitudes were moderately positive. It was also found that they experienced moderate menopausal symptoms, with an average score of 15.75 ± 6.68 from the Menopause Rating Scale, and were generally at the lower threshold of insomnia, with an average score of 10.17 ± 5.16 from the Insomnia Severity Index. A one-unit increase in the level of menopausal attitude among women in the menopausal period reduced the level of insomnia severity by 0.109 points (p < 0.001). A one-unit increase in the menopausal symptom severity level significantly increased insomnia severity by 0.329 points (p < 0.001). When menopausal attitude and symptom severity were evaluated together, they were found to explain 18.7% of the variability in sleep quality. In conclusion, it is important for healthcare professionals to develop educational, counseling, and supportive programs aimed at improving women's attitudes toward menopause, alleviating menopausal symptoms, and enhancing sleep quality during the menopausal transition.