Lityum disilikat cam seramiklerde farklı primer uygulamasının termal yaşlandırma sonrası makaslama bağlanma dayanımına etkisi
Effect of shear bond strenght of glass ceramic treated different primers after termal cycling
  1. Tez No: 967408
  2. Yazar: BÜŞRA NUR AZGIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OĞUZ ERASLAN
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu tez çalışmasının amacı, güncel dijital diş hekimliği uygulamalarında sıklıkla kullanılan lityum silikat esaslı farklı CAD/CAM seramiklere uygulanan çeşitli yüzey işlemlerinin, termal yaşlandırma sonrasındaki makaslama bağ dayanımı üzerindeki etkilerini değerlendirmektir. Çalışmada, frezelenebilen lityum silikat esaslı 3 farklı CAD/CAM cam seramik (IPS e.max, Cerec Tessera, GC Initial LiSi), 1.5 mm kalınlığında örnekler elde elilecek şekilde düşük hızlı hassas kesme cihazında kesilmiştir. Örnekler içerisindeki yarı kristalize formda bulunan IPS e.max CAD'in (Ivoclar Vivadent, Lihtenştayn) kristalizasyon işlemi Programat P310 (Ivoclar Vivadent, Lihtenştayn) fırını kullanılarak üretici firma önerdiği talimatlara uygun şekilde tamamlanmıştır. Tüm cam seramik örneklere bağlanma yüzeylerini pürüzlendirmek için % 5-9 hidroflorik asit (IPS Ceramic Etching Gel, Liechtenstein) uygulaması üretici firmanın talimatlarında olduğu gibi uygulanmıştır. Ardından uygulanan yüzey işlemine göre ayrılarak (1) MDP ve HEMA içeren adeziv (Scotchbond Universal Plus Adeziv) uygulaması, (2) silanla birlikte MDP ve HEMA içeren adeziv (Bisco Porcelain Primer + Scotchbond Universal Plus Adeziv) uygulaması ve (3) silan uygulaması (Bisco Porcelain Primer) olmak üzere toplamda 9 alt grup oluşturulmuştur (n=11). Yüzey işlemlerinin takiben bütün seramik örneklere ışık ile polimerize olan rezin siman (Calibra Veneer Esthetic Resin Cement) bağlanmıştır. Bütün örnekler yaklaşık olarak 6 aya denk olacak şekilde 5000 devirli bir termal yaşlandırmaya (Nova, Konya, Türkiye) maruz bırakılmıştır. Elde edilen örnekler test öncesi standardizasyon için 24 saat süreyle distile suda bekletilmiştir. Örneklere ait makaslama bağlanma dayanımı değerleri, universal test cihazı (TSTM 02500) yardımıyla 1 mm/dk hızla ölçülmüştür. Makaslama bağlanma testi sonrasında meydana gelen kopma yüzeyleri stereomikroskop (SZ-PT Olympus) kullanılarak X15 büyütmede incelenmiştir. Uygulanan yüzey işlemlerinin ardından örnek yüzeylerinin topografyası SEM (Zeiss, Evo LS10) analizi yapılacak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to evaluate the effects of different surface treatment protocols applied to various lithium silicate-based CAD/CAM ceramics, which are commonly used in digital dentistry, on shear bond strength after thermal aging. In this study, three types of lithium silicate-based CAD/CAM glass ceramics (IPS e.max CAD, CEREC Tessera, and GC Initial LiSi) were sectioned using a slowspeed diamond-wafering blade (Isomet 1000 Precision) to obtain specimens with a thickness of 1.5 mm. IPS e.max CAD specimens were crystallized using a sintering furnace (Programat P310) according to the manufacturer's instructions. All ceramic bonding surfaces were etched with 5–9% hydrofluoric acid (IPS Ceramic Etching Gel) as recommended by the manufacturer. Following surface conditioning, specimens were divided into three treatment subgroups: (1) application of a universal adhesive containing MDP and HEMA (Scotchbond Universal Plus Adhesive), (2) application of silane followed by a universal adhesive containing MDP and HEMA (Bisco Porcelain Primer + Scotchbond Universal Plus Adhesive) and (3) application of silane only (Bisco Porcelain Primer). Combining these three surface treatments with the three different ceramic types resulted in nine experimental groups (N = 11). After surface treatment, all specimens were bonded using a light-cured resin cement (Calibra Veneer Esthetic Resin Cement). Subsequently, the specimens were subjected to thermal aging with 5,000 thermal cycles (Nova, Konya, Türkiye). To ensure standardization, all specimens were stored in distilled water for 24 hours prior to testing. Shear bond strength values were measured using a universal testing machine (TSTM 02500) at a crosshead speed of 1 mm/min. Failure modes were analyzed using a stereomicroscope (SZ-PT Olympus) at ×15 magnification and surface topography after surface treatments was evaluated by SEM analysis (Zeiss, Evo LS10). Data were statistically analyzed using two-way ANOVA, post-hoc Tukey HSD, and Levene's tests (IBM SPSS v21), with a significance level set at p < 0.05. It was found that, in addition to the type of ceramic and surface treatment, the interaction between these two factors significantly affected the shear bond strength values (p < 0.001). The highest mean bond strength was observed in the CEREC Tessera group treated with silane + MDP- and HEMA-containing adhesive (57,99 MPa). In contrast, the lowest bond strength was recorded in the IPS e.max CAD group treated with the silane (24,05 MPa). The combination of silane and universal adhesive application in CEREC Tessera specimens showed statistically higher bond strength compared to other treatments (p < 0.01). However, in the same ceramic group, there was no significant difference between the silane-only and MDP-containing adhesive-only groups. No significant difference was observed among surface treatments within the IPS e.max CAD group (p = 0.933). In the GC Initial LiSi group, the silane-only subgroup showed the significantly higher mean bond strength than MDP-containing adhesive group.