Kampüs binası çatısına kurulabilecek fotovoltaik güneş enerjisi santrali tasarımı ve analizi: Turgutlu Yerleşkesi örneği
Design and analysis of a photovoltaic solar power plant that can be installed on the roof of a campus building: Turgutlu Campus example
  1. Tez No: 967406
  2. Yazar: İSMAİL GÜMÜŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZGÜR SOLMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Enerji, Electrical and Electronics Engineering, Energy
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
İnsanoğlu fosil yakıtları ulaşımdan sanayiye, tarımdan ısınmaya kadar birçok alanda kullanılarak çağımızın temellerini oluşturmuştur. Fakat bu kaynakların sınırlı olması ve çevreye verdiği zararlardan dolayı insanlık yeni arayışlara başlamıştır. Yenilenebilir enerji kaynakları bu arayışlar neticesinde kullanılmaya başlamıştır. Özellikle Dünya nüfusunun artmasıyla birlikte insanoğlunun enerji kaynaklarına olan ihtiyacı daha da fazla artmıştır. Yenilenebilir enerji kaynaklarının doğru kullanımı, ülkelerin bağımsızlığı için önemli bir etken haline gelmiştir. Bu çalışmada Turgutlu yerleşkesinde bulunan Fakülte binası çatı alanına güneş enerji santralinin (GES) PVsyst programı ile tasarımı ve analizi yapılmıştır. PVsyst programıyla yapılan analizlerde üç farklı ışınım verisi kullanılmıştır. Fakülte binası çatı alanı için PV panel eğim açısı 30° olacak şekilde 247 adet monokristal panel öz tüketim odaklı On-grid sistem olarak projelendirilmiştir. Kurulu gücü 147 kWp olan sistem için PVsyst programı kullanılarak çeşitli analizler yapılmıştır. Yıllık elektrik enerjisi üretimi; program ışınım verileri ile 238.450 kWh/yıl, MGM ışınım verileri ile 194.017 kWh/yıl ve Data Logger ışınım verileri ile de 149.201 kWh/yıl olarak hesaplanmıştır. Data Logger verileri referans alınır ise Fakülte'nin yıllık elektrik ihtiyacının yaklaşık %67'i tasarlanan GES sistemi ile karşılanabilmektedir.
Özet (Çeviri)
Humanity has laid the foundations of our age by utilizing fossil fuels in a wide range of areas, from transportation and industry to agriculture and heating. However, due to the limited nature of these resources and the environmental damage they cause, humanity has embarked on new quests. Renewable energy sources have begun to be used as a result of these quests. With the growth of the world's population, humanity's need for energy resources has increased even further. The proper use of renewable energy resources has become a crucial factor in the independence of countries. In this study, a solar power plant (SPP) was designed and analyzed using the PVsyst program for the rooftop of the faculty building on the Turgutlu campus. Three different types of radiation data were used in the analyses conducted with the PVsyst program. For the faculty building rooftop, 247 monocrystalline PV panels were designed as an on-grid system focused on self-consumption, with a 30° PV panel inclination angle. Various analyses were conducted for the system, which has an installed capacity of 147 kWp, using the PVsyst program. Annual electrical energy production: The program's radiation data calculated it as 238,450 kWh/year, MGM's radiation data as 194,017 kWh/year, and Data Logger's radiation data as 149,201 kWh/year. Using the Data Logger data as a reference, approximately 67% of the Faculty's annual electricity needs can be met by the designed solar power plant system.