Öğretmenlerin proaktif davranışları, mesleki canlılıkları ve yenilikçi okul
The proactive behaviours and professional vitalities of teachers and the innovative school
- Tez No: 967439
- Danışmanlar: PROF. DR. İDRİS ŞAHİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetçiliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 184
Özet
Bu çalışmanın temel amacı; öğretmenlerin proaktif olma, mesleki canlılık ve okullarda yenileşmeye ilişkin algı düzeylerini belirlemek; bu kavramlara yönelik algılarının çeşitli değişkenler açısından anlamlı olarak farklılaşıp farklılaşmadığını incelemektir. Çalışma ilişkisel tarama modelinde nicel bir araştırma olarak tasarlanmış. Çalışmada Akın vd. (2011) tarafından geliştirilen“Kısaltılmış Proaktif Kişilik Ölçeği”, Harvey (2002) tarafından geliştirilen araştırmacı tarafından Türkçeleştirilen“Mesleki Canlılık Ölçeği”ile Aslan ve Kesik (2016) tarafından geliştirilen“Okullarda Yenileşme Ölçeği”kullanılmıştır. Araştırma Uşak ilinde farklı lise türlerinde görev yapan 367 öğretmenin katılımıyla yapılmıştır. Elde edilen veriler SPSS programında t-testi, korelasyon analizi, regresyon analizi, pearson korelasyon katsayısı ve doğrulayıcı faktör analizi kullanılarak incelenmiştir. Çalışmadan elde edilen bulgularda; öğretmenlerin proaktiflik düzeyleri oldukça yüksek bulunmuştur. Öğretmenlerin proaktif olma düzeylerinin lise türü ve branş değişkenlerine göre anlamlı olarak farklılaştığı görülmüştür. Cinsiyet, medeni durum, öğrenim durumu ve kıdem değişkenlerinde ise anlamlı bir farklılık olmadığı gözlenmiştir. Öğretmenlerin mesleki canlılık düzeylerinde en yüksek puanı alan ölçeğin tutku boyutu iken, en düşük puanı alan boyut ise dinçlik boyutu olmuştur. Katılımcıların diğer kişisel ve mesleki değişkenlerinden kıdem yılı, okul türü ve branş değişkenleri için anlamlı bir farklılık bulunmuşken cinsiyet, medeni durum ve öğrenim durumu değişkenleri için anlamlı düzeyde bir farklılık tespit edilmemiştir. Yenilikçi okul olma düzeyinde en yüksek puanı alan ölçeğin yenilikçi atmosfer boyutu iken, en düşük puanı alan örgütsel engeller boyutu olmuştur. Katılımcıların cinsiyet, medeni durum ve öğrenim durumu değişkenlerine göre anlamlı bir farklılık bulunmazken kıdem, okul türü ve branş değişkenlerine göre anlamlı bir farklılık olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Bunların yanı sıra bağımsız değişken olarak ele alınan mesleki canlılık ve proaktif kişilik kavramlarının bağımlı değişken olan okullarda yenileşmeyi yordamasının istatistiksel olarak anlamlı olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The primary aim of this investigation is to ascertain educators' perceptions regarding proactivity, professional vitality, and innovation within educational institutions, while also assessing whether these perceptions exhibit significant variations across different demographic and contextual variables. This research was structured as a quantitative study employing a correlational survey design. The investigation utilized the“Shortened Proactive Personality Scale”as developed by Akın et al. (2011), the“Professional Vitality Scale”originally created by Harvey (2002) and subsequently translated into Turkish by the researcher, as well as the“School Innovation Scale”formulated by Aslan and Kesik (2016). The study was carried out with a sample comprising 367 educators from various high school categories within the province of Uşak. The data gathered were subjected to analysis through t-tests, correlation analyses, regression analyses, the Pearson correlation coefficient, and confirmatory factor analysis, all conducted using the SPSS statistical software. In the results obtained from the study; teachers' proactive levels were found to be very high. Teachers' levels of being proactive differed significantly according to high school teaching and branch variables. No significant difference was observed in the variables of gender, marital status, education status, and seniority. Among the dimensions of teachers' professional vitality levels, the dimension that received the highest score was the passion dimension, while the dimension that received the lowest score was the calmness dimension. Among the participants' different personal and professional variables, a significant difference was found for the variables of seniority, school teaching, and branch, while no significant difference was found for the variables of gender, marital status, and education status. In terms of the level of being an innovative school, the dimension that received the highest score was the innovative atmosphere dimension, while the dimension that received the lowest score was the structural barriers dimension. While no significant difference was found for the variables of gender, marital status, and education status of the participants, a significant difference was found for the variables of seniority, school teaching, and branch. In addition to these, it was found that the guiding of renewal in schools, which is the dependent variable, was statistically significant for the independent variables of professional vitality and proactive intelligence taken as unlimited variables.