Yapay zekâ kullanımına yönelik algının ihracat performansı üzerindeki etkisi: Konya ili üzerinde bir araştırma
The effect of perceptions regarding the use of artificial intelligence on export performance: a study on Konya province
- Tez No: 967504
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAZAL DUMAN ALPTEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası Ticaret, International Trade
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Lojistik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Lojistik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu tez çalışmasının temel amacı, günümüzde hızla yaygınlık kazanan yapay zekâ teknolojilerine yönelik algının, işletmelerin ihracat performansları üzerindeki etkisini incelemektir. Bu kapsamda, Konya ilinde faaliyet gösteren ve ihracat yapan firmalara yönelik online anket yöntemi kullanılarak veri toplanmıştır. Anket çalışması sonucunda elde edilen veriler, öncelikle betimsel istatistiklerle değerlendirilmiş; ardından güvenilirlik ve geçerlilik analizlerine tabi tutulmuştur. Son aşamada ise hipotez testleri yapısal eşitlik modeli (YEM) ile gerçekleştirilmiştir. Yapılan analizler sonucunda, çalışmada öne sürülen temel hipotezin doğrulandığı görülmüştür. Elde edilen bulgular, işletmelerde yapay zekâ uygulamalarının; planlama, denetim, örgütleme, yönetim, koordinasyon ve benimseme gibi temel yönetim işlevleri çerçevesinde ihracat performansı üzerinde anlamlı ve pozitif bir etkisinin bulunduğunu ortaya koymuştur. Özellikle pazar genişliği, müşteri memnuniyeti ve finansal verimlilik gibi ihracat performansı alt boyutları ile yapay zekâ uygulamaları arasında güçlü ilişkilerin varlığı tespit edilmiştir. Bu doğrultuda, yapay zekâya yönelik algının, teknolojinin ihracat performansına katkısını maksimize etmede belirleyici bir unsur olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The main objective of this thesis is to examine the effect of perceptions of artificial intelligence technologies, which are rapidly gaining popularity today, on the export performance of businesses. Within this scope, data was collected using an online survey method targeting companies operating in the province of Konya and engaged in export activities. The data obtained from the survey were first evaluated using descriptive statistics, then subjected to reliability and validity analyses. In the final stage, hypothesis tests were conducted using the structural equation model (SEM). The analyses revealed that the main hypothesis proposed in the study was confirmed. The findings showed that artificial intelligence applications in businesses have a significant and positive effect on export performance within the framework of basic management functions such as planning, control, organisation, management, coordination and adoption. In particular, strong relationships were identified between AI applications and export performance sub-dimensions such as market breadth, customer satisfaction, and financial efficiency. In this context, it was concluded that perceptions of AI are a decisive factor in maximising the contribution of the technology to export performance.