Periodontitis geçmişi olan bireylerdeki dental implant rehabilitasyonunun uzun dönem klinik etkinliğinin retrospektif olarak değerlendirilmesi
A retrospective evaluation of long-term clinical effectiveness of dental implant rehabilitation in patients with a history of periodontitis
  1. Tez No: 967569
  2. Yazar: MUHAMMED ENES TELLİOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ESRA BALTACIOĞLU
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Periodontoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu çalışmada, periodontitis geçmişi olan bireylerdeki dental implantların uzun dönem klinik etkinliğinin retrospektif olarak değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Çalışmaya implant cerrahisi üzerinden en az 3 yıl geçmiş; 30 periodontitis geçmişi olan birey (Grup 1; 125 implant) ve 30 periodontitis geçmişi olmayan birey (Grup 2; 44 implant) olmak üzere toplam 60 birey (169 implant) dahil edildi. Çalışmada bireylerin demografik verileri; yaş, cinsiyet, sigara kullanımı ve sistemik hastalık durumları kaydedildi. Periodontal ve peri-implant klinik parametre ölçümleri gerçekleştirildi. Elde edilen tüm veriler istatistiksel olarak analiz edildi. Demografik veriler incelediğinde, Grup 1'de ortalama yaş, Grup 2'ye göre anlamlı derecede daha yüksek bulunmuştur (p0.05). Tüm peri-implant klinik parametrelerin gruplar arası karşılaştırmasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmamıştır (p>0.05). Periodontal klinik parametrelerin gruplar arası karşılaştırmasında; Grup 1'de sondalama cep derinliği (SCD), klinik ataşman düzeyi (KAD), gingival indeks (GI), sondalamada kanama indeksi (SKI) ve plak indeksi (PI) değerleri Grup 2'ye göre anlamlı derecede daha yüksek bulunmuştur (p0.05). Bu çalışmanın bulguları, periodontitis hikayesinin, peri-implant ve periodontal sağlıkta önemli bir risk faktörü olduğunu işaret etmektedir. Ayrıca, periodontitis geçmişi olan bireylerde bireysel plak kontrolünün ve düzenli idame tedavisinin uzun dönem implant başarısında önemli bir belirleyici olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to retrospectively evaluate the long-term clinical effectiveness of dental implants in patients with a history of periodontitis. A total of 60 patients (169 implants) with at least 3 years elapsed since implant surgery were included; 30 patients with a history of periodontitis (Group 1; 125 implants) and 30 patients with no history of periodontitis (Group 2; 44 implants). Age, gender, smoking status, systemic diseases, periodontal and peri-implant clinical parameters were recorded and analyzed. The mean age in Group 1 was found to be higher than in Group 2. No statistically significant differences were found between the groups in terms of gender, smoking status, and systemic diseases. No statistically significant difference was found between the groups in the comparison of all peri-implant clinical parameters (p>0.05). In the intergroup comparison of periodontal clinical parameters; probing pocket depth (PPD), clinical attachment level (CAL), gingival index (GI), bleeding on probing index (BOP), and plaque index (PI) values were higher in Group 1 (p0.05). The findings of study indicate that a history of periodontitis is an important risk factor for peri-implant and periodontal health. Additionally, individualized plaque control and regular maintenance therapy appear to be important determinants of long-term implant success in patients with a history of periodontitis.