Farklı ısıl işlem görmüş eğe sistemlerinin tekrarlayan kullanımının yüzey pürüzlülüğü ve döngüsel yorgunluk direncine olan etkisi
Effect of repeated use of different heat-treated file systems on surface roughness and cyclic fatigue resistance
- Tez No: 967568
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET DEMİRHAN UYGUN
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Endodonti Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, farklı ısıl işlem protokolleriyle üretilmiş iki nikel-titanyum (NiTi) eğe sisteminin – Scope UniGold ve Scope UniBlue – döngüsel yorgunluk dayanımı ve yüzey pürüzlülüğü üzerindeki etkilerini karşılaştırmalı olarak değerlendirmektir. Ayrıca, kullanım sayısının ve sterilizasyonun bu parametreler üzerindeki etkileri de araştırılmıştır. Yöntem: Toplamda 120 eğenin, 96 adeti Scope UniGold ve Scope UniBlue sistemlerine ait olmak üzere dört gruba(n=12) (kullanılmamış, 1, 2 ve 3 kez kullanılmış) ayrılmıştır. Eğe sistemleri, 90° eğimli paslanmaz çelik kanallar içinde 37°C sıcaklıkta döngüsel yorgunluk testine tabi tutulmuştur. Ayrıca, geri kalan 24 tanesi yüzey pürüzlülüğü değerlendirmesi için 4 gruba bölünmüş (n=12) ve temaslı profilometre ile SA (aritmetik ortalama pürüzlülük) ve SZ (maksimum tepe-çukur yüksekliği) ölçümleri yapılmıştır. İstatistiksel analizlerde ANOVA, Mann-Whitney U ve Kruskal-Wallis testleri kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to comparatively evaluate the effects of different heat treatment protocols on the cyclic fatigue resistance and surface roughness of two nickel-titanium (NiTi) rotary file systems: Scope UniGold and Scope UniBlue. Additionally, the influence of the number of uses and sterilization procedures on these parameters was investigated. Materials and Methods: A total of 120 files were divided into four groups (n=12) (unused, used 1, 2 and 3 times), 96 of which belonged to Scope UniGold and Scope UniBlue systems. The file systems were subjected to cyclic fatigue testing at 37°C in 90° inclined stainless steel channels. In addition, the remaining 24 were divided into four groups (n=12) for surface roughness evaluation and SA (arithmetic mean roughness) and SZ (maximum peak-trough height) measurements were made with a contact profilometer. ANOVA, Mann-Whitney U and Kruskal-Wallis tests were used for statistical analysis.