İktiyoz hastalarında oral D vitamini kullanımının iktiyozun klinik bulgularına etkisi
The effect of oral vitamin D supplementation on the clinical findings of ichthyosis patients
  1. Tez No: 967579
  2. Yazar: ÖZGE ALTUNOK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE DENİZ YÜCELTEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Dermatoloji, Dermatology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Deri Hastalıkları ve Frengi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tıp Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
GİRİŞ Konjenital iktiyozlar, genetik geçiş gösteren, eritem ve skuam komponentleriyle karakterize, ömür boyu tedavi gerektiren ve yönetimi güç hastalıklar arasında yer almaktadır. Bu hastalarda, skuamların UV ışınlarının penetreasyonunu azaltması, sosyal kaçınma davranışları ve ısı intoleransı gibi faktörler nedeniyle açık hava aktivitelerinden kaçınma, sağlıklı popülasyona kıyasla daha yüksek D vitamini eksikliği riskiyle ilişkilidir. Topikal tedavi ajanları dışında, en temel sistemik tedavi oral retinoidler olmakla birlikte, uzun süreli kullanımda ortaya çıkabilecek yan etkiler konusunda endişeler bulunmaktadır. D vitamini, epidermal hücre proliferasyonunu düzenleme, keratinosit diferansiyasyonunu teşvik etme ve inflamasyonu modüle etme özellikleri nedeniyle, iktiyoz semptomlarının yönetiminde potansiyel bir alternatif tedavi seçeneği olabileceği düşünülmektedir. AMAÇ Bu çalışmanın amacı, konjenital iktiyoz hastalarında oral D vitamini tedavisinin klinik ve yaşam kalitesi üzerindeki etkilerini değerlendirmektir. MATERYAL VE METOT: Prospektif çalışmamızda, retinoid tedavisi altında olsun veya olmasın, otozomal resesif konjenital iktiyoz, epidermolitik iktiyoz ve Sjögren-Larsson sendromu tanısı almış toplam 17 hasta, 12 hafta süresince oral D vitamini tedavisi almıştır. 12 yaş altı bireylere, 25-(OH)D düzeyi 20 ng/ml olan hastalara ise günde 600 IU D vitamini verilmiştir. Değerlendirmeler, başlangıç, 4. ve 12. haftalarda İSS (İktiyoz Şiddet Skoru), tedavi memnuniyeti açısından VAS, DLQI/cDLQI ölçekleri kullanılarak gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION Congenital ichthyoses are genetic disorders characterized by erythema and scale components, requiring lifelong treatment and management. In these patients, factors such as the inability of scales to transmit UV rays, social avoidance behaviors, and heat intolerance are associated with avoidance of outdoor activities, leading to a higher risk of vitamin D deficiency compared to the healthy population. Aside from topical therapeutic agents, oral retinoids are the primary systemic treatment; however, concerns arise regarding potential side effects with long-term use. Due to its ability to regulate epidermal cell proliferation, promote keratinocyte differentiation, and modulate inflammation, vitamin D is considered a potential alternative treatment option for managing ichthyosis symptoms. AİM The aim of this study is to evaluate the effects of oral vitamin D treatment on clinical outcomes and quality of life in patients with congenital ichthyosis. MATERIALS AND METHODS: In our prospective study, a total of 17 patients diagnosed with autosomal recessive congenital ichthyosis, epidermolytic ichthyosis, and Sjögren-Larsson syndrome, whether under retinoid treatment or not, received oral vitamin D treatment for 12 weeks. For individuals under 12 years old, those with 25-(OH)D levels 20 ng/ml were given 600 IU of vitamin D daily. Assessments were performed at baseline, 4th, and 12th weeks using ISS (Ichthyosis Scoring System), VAS for treatment satisfaction, and DLQI/cDLQI scales.