Savunma sanayisinde karşılaşılan üretim hatalarının gri ilişkisel ve hata türü ve etkileri analizi ile incelenmesi
Analysing production errors in a defense industry with greyrelational and failure mode effect analysis
- Tez No: 967596
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLTEKİN UZUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İmalat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Üretim süreci, bir ürünün hammaddeden nihai ürüne dönüşene kadar geçtiği tüm aşamaları kapsar. Üretim sürecinde gerçekleştirilen analizler ise bu aşamaların detaylı incelenmesi ve iyileştirilmesi amacıyla yapılan çalışmalardır. Bu analiz sayesinde hatalar, aksaklıklar ve verimsizlikler tespit edilerek süreçlerin daha kaliteli, güvenilir ve ekonomik hale getirilmesi sağlanır. Savunma sanayisinde üretim süreçlerinde karşılaşılan hatalar, ürün kalitesi, güvenilirlik ve operasyonel verimlilik üzerinde doğrudan etkili olmaktadır. Bu çalışmada, savunma sanayinde talaşlı imalat süreçlerinde meydana gelen üretim hatalarının analizi amacıyla Gri İlişki Analizi (GİA) ve Hata Türü ve Etkileri Analizi (HTEA) yöntemleri birlikte uygulanmıştır. Çalışmada, üretim hatalarının belirlenmesi, sınıflandırılması ve önceliklendirilmesi sağlanmış; kritik hata türleri tespit edilerek hata kök nedenleri analiz edilmiştir. Savunma sanayisinde alt yüklenici tedarikçilerde üretilen mekanik parçalarda 6 süreç değerlenirmeye alınarak toplam 15 farklı hata türü ele alınmıştır. Geometrik Tolerans ve Ölçülendirme sürecinde bulunan hatalardan boyutsal, konum, çap, profil, düzlemsellik, diklik hataları risk öncelik değerlendirmesinde en kritik risk grubunu oluşturmaktadır (RÖS: 300-420). İki yöntem bir arada kullanılarak hem kalite iyileştirme çalışmaları hem de üretim sürecinde iyileştirici önlemler geliştirilmiştir. Çalışma sonunda elde edilen bulgular doğrultusunda üretici firmalara yönelik iyileştirme önerileri sunulmuş ve savunma sanayisinde kalite yönetimine katkı sağlayacak stratejik sonuçlar elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The production process includes all steps from raw material to final product. Production process analysis involves systematically examining and improving these steps to detect errors, inefficiencies, and risks. This ensures higher quality, reliability, and cost efficiency. Production errors encountered in manufacturing processes within the defense industry directly affect product quality, reliability, and operational efficiency. In this study, Grey Relational Analysis (GRA) and Failure Mode and Effects Analysis (FMEA) methods were jointly applied to analyze production errors occurring in machining processes in the defense sector. The study enabled the identification, classification, and prioritization of production errors, and critical error types were determined by analyzing their root causes. A total of 15 different error types were addressed by evaluating 6 processes in mechanical parts produced by subcontractor suppliers in the defense industry. Among the errors found in the geometric tolerance and dimensioning process, dimensional, position, diameter, profile, flatness, perpendicularity errors constitute the most critical risk group in the risk priority evaluation (RÖS: 300-420). By combining these two methods, quality improvement activities and corrective actions in the production process were developed. Based on the findings, improvement suggestions were provided to manufacturing firms, and strategic results were achieved that contribute to quality management practices in the defense industry.