The effect of nutrition knowledge level on eating behaviors of individuals: A cross-sectional study
Bireylerin beslenme bilgi düzeyinin yeme davranışları üzerindeki etkisi: Kesitsel bir çalışma
  1. Tez No: 967623
  2. Yazar: AYÇA YAĞCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BİNNUR OKAN BAKIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Araştırma İzmir, Bursa ve İstanbul illerinde yer alan 3 farklı Aile Sağlığı Merkezi'ne başvuran 18-65 yaş arası 377 kişinin beslenme bilgi düzeyinin yeme davranışları üzerindeki etkisini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Oluşturulan veri toplama formu ile bireylerin sosyo-demografik bilgileri, metabolik hastalık durumu, ilaç kullanımı, sigara ve alkol tüketimi, fiziksel aktivite düzeyleri, antropometrik ölçümleri (boy, kilo, beden kütle indeksi [BKI], bel çevresi) kayıt alınmıştır. Ayrıca beslenme bilgi düzeyini saptamak için Beslenme Bilgi Ölçeği ve yeme davranışlarını değerlendirmek için Üç Faktörlü Yeme Ölçeği kullanılmıştır. Çalışmanın sonuçlarına göre, beslenme bilgi düzeyi cinsiyete göre anlamlı bir farklılık göstermiştir. Ancak BKI, bel çevresi, medeni durum, gelir düzeyi, fiziksel aktivite seviyesi, metabolik hastalık durumu, sigara ve alkol tüketimi gibi değişkenlere göre anlamlı bir fark göstermediği görülmüştür. Beslenme bilgi düzeyi ile yeme davranışları arasında anlamlı bir korelasyon bulunmamaktadır (p > 0.05). Ancak, cinsiyet, BKI, bel çevresi, medeni durum, eğitim düzeyi, metabolik hastalık durumu gibi değişkenlerin yeme davranışı alt gruplarında farklı şekillerde anlamlı farklılıklar yarattığı görülmektedir. Bu bulgular, beslenme bilgisine sahip olmak kadar bu bilginin doğru yorumlanması ve uygulanmasının da elzem olduğunu göstermektedir. Beslenme bilgisi ve yeme davranışı arasındaki ilişkiyi anlamak için daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
The study was conducted to determine the effect of the nutrition knowledge level of 377 individuals between the ages of 18-65 who applied to 3 different Family Health Centers in Izmir, Bursa and Istanbul on their eating behaviors. With the data collection form created, individuals' socio-demographic information, metabolic disease status, medication use, cigarette and alcohol consumption, physical activity levels and anthropometric measurements (height, weight, body mass index [BMI] waist circumference) were recorded. In addition, a Nutrition Knowledge Scale (NKS) was used to determine the nutrition knowledge level and a Three-Factor Eating Questionnaire (TFEQ-R21) was used to evaluate eating behaviors. According to the results, the level of nutrition knowledge showed a significant difference according to sex. However, it was observed that there was no significant difference according to variables such as BMI, waist circumference, marital status, income level, physical activity level, metabolic disease status, smoking and alcohol consumption. There was no significant correlation between nutrition knowledge level and eating behaviors (p > 0.05). However, it is seen that variables such as sex, BMI, waist circumference, marital status, education level, and metabolic disease status create significant differences in different ways in eating behavior subgroups. These findings show that having nutrition knowledge is as essential as correctly interpreting and applying this knowledge. More studies are needed to understand the relationship between nutrition knowledge and eating behavior.