Bedensel engelli sporcularda sosyal medya kullanımı ile beden imajı algıları arasındaki ilişki
The relationship between social media use and body image perceptions among physically disabled athletes
- Tez No: 967622
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BURAK CANPOLAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu araştırmanın amacı, bedensel engelli sporcuların sosyal medya kullanım düzeyleri ile beden imajı algıları arasındaki ilişkiyi incelemek ve çeşitli demografik değişkenlere göre anlamlı farklılıklar olup olmadığını belirlemektir. Nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama modeli kullanılarak gerçekleştirilen çalışmaya, Türkiye'nin farklı illerinde aktif olarak spor yapan 165 bedensel engelli sporcu katılmıştır. Veri toplama aracı olarak Sosyal Medya Kullanım Ölçeği ve Beden İmajı Algısı Ölçeği kullanılmıştır. Veriler SPSS programı aracılığıyla analiz edilmiş; bağımsız örneklem t-testi, tek yönlü ANOVA ve Pearson korelasyon analizleri uygulanmıştır. Elde edilen bulgular doğrultusunda, sosyal medya kullanım düzeyi ile beden imajı algısı arasında pozitif ve anlamlı bir ilişki tespit edilmiştir. Özellikle sosyal medya içerik üretimi, kullanım sıklığı ve bağımlılık düzeyi arttıkça beden imajına yönelik olumsuz tutumların da arttığı gözlemlenmiştir. Cinsiyet, engel türü ve sporculuk süresi gibi değişkenler beden imajı algısı üzerinde anlamlı bir etki göstermezken; yaş ve eğitim düzeyi sosyal medya kullanım düzeyini etkileyen değişkenler olarak öne çıkmıştır. Sonuç olarak sosyal medya, bedensel engelli sporcuların beden algılarını etkileyebilecek önemli bir faktör olarak değerlendirilmiş; elde edilen bulgular doğrultusunda eğitimciler ve uygulayıcılara yönelik çeşitli önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the relationship between social media usage levels and body image perceptions of athletes with physical disabilities and to determine whether there are significant differences based on various demographic variables.The research was conducted using a correlational survey model, one of the quantitative research methods, and included 165 physically disabled athletes actively engaged in sports across different cities in Turkey. The Social Media Usage Scale and the Body Image Perception Scale were used as data collection tools. Data were analyzed using the SPSS program, applying independent sample t-tests, one-way ANOVA, and Pearson correlation analyses. The findings revealed a positive and significant relationship between social media usage levels and body image perception. Specifically, as social media content production, usage frequency, and dependency increased, negative attitudes toward body image also increased. While variables such as gender, type of disability, and years of athletic experience did not significantly affect body image perception, age and education level were found to influence social media usage levels. In conclusion, social media is considered an important factor that can affect the body image perceptions of athletes with physical disabilities, and various recommendations have been presented for educators and practitioners based on the findings.