Melisa (melissa officinalis L.) bitkisinin in vitro koşullarda kuraklık stresinin belirlenmesi
Evaluation of drought stress in plant melissa (melissa officinalis L.) under in vitro conditions
  1. Tez No: 967641
  2. Yazar: YUSUF AKGÜL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ASUMAN KAPLAN EVLİCE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Bilim ve Teknoloji Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu çalışmada, farklı polietilen glikol (PEG) konsantrasyonlarının (%0, 2, 4, 6) melisa (Melissa officinalis L.) bitkisinin in vitro koşullarda kuraklık stresine karşı gelişimi üzerindeki etkileri incelenmiştir. Çalışma, Çukurova Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü Prof. Dr. Saadet BÜYÜKALACA Bitki Doku Kültürü Laboratuvarı ve Sivas Bilim ve Teknoloji Üniversitesi Tarım Bilimleri ve Teknoloji Fakültesine ait Bitki Doku Kültürü Laboratuvarında yürütülmüştür. Denemede gövde ve kök uzunlukları (mm), gövde yaş ve kuru ağırlıkları (g) ile kök yaş ve kuru ağırlıkları (g) belirlenmiştir. Çalışma sonucunda, incelen tüm parametreler için ortamlar arasında istatistiki olarak önemli (p ≤ 0,01) farklılıklar tespit edilmiştir. Bitkilerin kök ve gövde uzunlukluları, kök yaş ve gövde yaş ağırlıkları bakımından en yüksek değerler sırasıyla 10,07 mm, 23,81 mm, 0,0057 g ve 0,091 g ile kontrol gurubundan (M1: %0 PEG) elde edilmiştir. Kök ve gövde kuru ağırlıkları bakımından ise, %2 PEG içeren M2 ortamında yetiştirilen melisa bitkileri sırasıyla 0,0007 g ve 0,0062 ile en yüksek değeri göstermiştir. İncelenen tüm parametrelerde yüksek PEG konsantrasyonları (%4 ve %6) bitki büyümesini ve biyokütle oluşumunu belirgin şekilde sınırlandırmıştır. Sonuç olarak artan PEG konsantrasyonun melisa bitkisi gelişimi üzerinde olumsuz sonuçlara yol açtığı gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The effects of different polyethylene glycol (PEG) concentrations (%0, 2, 4, 6) on the growth of lemon balm (Melissa officinalis L.) under in vitro conditions in response to drought stress were investigated in this study. The research was conducted at Çukurova University, Faculty of Agriculture, Department of Horticulture Prof. Dr. Saadet BÜYÜKALACA Plant Tissue Culture Laboratory, Sivas University of Science and Technology. In the experiment, stem and root lengths (mm), stem fresh and dry weights (g), and root fresh and dry weights (g) were determined. As a result of the study, statistically significant differences (p ≤ 0.01) were found between the media for all examined parameters. The highest values for root and stem lengths, root fresh weight, and stem fresh weight were obtained from the control group (M1: %0 PEG) with 10.07 mm, 23.81 mm, 0.0057 g, and 0.091 g, respectively. In terms of root and stem dry weights, the highest values were observed in plants grown in the M2 medium containing 2% PEG, with 0.0007 g and 0.0062 g, respectively. In all examined parameters, high PEG concentrations (%4 and %6) significantly limited plant growth and biomass production. In conclusion, it was observed that increasing PEG concentration had adverse effects on the growth of melissa plants.