İnsan serum ve eritrosit asetilkolinesteraz (EC 3.1.1.7) enzimi üzerine bazı bitki ekstraktlarının in vitro etkilerinin araştırılması
The research of in vitro effects of some plant extracts on acetylcholinesterase (EC 3.1.1.7) enzyme in the erythrocyte and serum of human
- Tez No: 269181
- Danışmanlar: DOÇ. DR. VEDAT TÜRKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu çalışmada; asetilkolinesteraz (EC 3.1.1.7) üzerine seçtiğimiz beş bitkinin suda çözünebilir ekstraktının etkisi araştırıldı. Çalışmamızda enzim kaynağı insan serum ve eritrositi, bitki olarak Yabani kekik (Ziziphora clinopodioides Lam.), Hapşırık otu (Chrysopthalmum montanum (DC.) Boiss, , Melisa (Melissa officinalis L. (Labiatae) Sinirlilik otu (Plantago (Plantaginaceae)) ve Kedi otu kökü (Plantago (Plantaginaceae))'den hazırlanan ekstrakt seçildi. Eritrosit için % Aktivite-I grafikleri çizilerek, çizilen bu grafiklerden her bir bitkinin I50 değerleri hesaplandı. İnhibisyon etkisi gösterenlerin I50 değerleri; Yabani kekik için 0.514 mg.mL-1 , Hapşırık otu için 1.074 mg.mL-1, Melisa için 8.462 mg.mL-1 , ve Kedi otu kökü için 7.814 mg.mL-1 olarak bulundu. Serum AChE üzerine Melisa bitkisi inhibisyon etkisi gösterirken, Kediotu kökü aktivasyon etkisi gösterdi. İnhibisyon etkisi gösteren Melisa için I50 değeri 7.425 mg.mL-1 olarak bulundu. Kinetik çalışmanın bu aşamasında her bir bitki için 5 farklı substrat ve 3 farklı inhibitör konsantrasyonunda çalışıldı. Eritrositte İnhibisyon etkisi gösteren Yabani kekik ve Hapşırık otu yarışmalı inhibisyon gösterirken, Melisa ve Kedi otu kökü yarışmasız inhibisyon gösterdi. Serumda ise Melisa yarışmasız inhibisyon gösterdi. Serum için enzimin optimum sıcaklığı 30oC ve optimum pH'ı ise 8.5-9, eritrosit için ise optimum sıcaklık 35 oC, optimum pH'ı ise 8-8.5 olarak bulundu. Spesifik aktivite serum için 2.398 EU.mg-1 ve eritrosit için 3.695 EU.mg-1 olarak bulundu.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of soluble extract of five plants on Acetylcholinesterase enzyme were investigated. The erythrocyte and serum of human as the source of enzyme and extract prepared from Ziziphora clinopodioides Lam., Chrysopthalmum montanum (DC.) Boiss, , Melissa officinalis L. (Labiatae) , Plantago (Plantaginaceae) ve Plantago (Plantaginaceae) as plants was chosen for the study. The graphics of the activity-I percentage have been drawn for the erythrocyte. I50 values in these graphics were calculated. I50 values were found as Ziziphora clinopodioides Lam. 0.514 mg.mL-1 , Chrysopthalmum montanum 1.074 mg.mL-1, Melissa officinalis L. 8.462 mg.mL-1 , Plantago 7.814 mg.mL-1, respectively. Melisa officinalis L. Shown inhibition effetc on the enzyme activity, but plantago shown activation effect on the enzyme. I50 of Melissa officinalis L. was only found as 7.425 mg.ml-1. In this level of the kinetic study, we have studied in five different substratcs and three different inhibitor concentrations. Ziziphora clinopodioides Lam. And Chrysopthalmum montanum have been shown competitive inhibition on the erythrocyte, but Melissa officinalis L. and Plantago have shown non competitive inhibition effect on the erthrocyte. Melissa officinalis L. has been shown non competitive inhibition effect on the serum. The optimal pH and temperature of the serum enzyme and erytrocyte enzyme have 8.5-9 and 30oC, 8-8.5 and 35oC respectively. Specific activity for the serum has been found 2.398 EU.mg-1 and 3.695 EU.mg-1 as the erytrocyte.