Lohusalara verilen emzirme danışmanlığının emzirme başarısı ve emzirme öz yeterliliğine etkisi
The effect of breastfeeding counseling given to postpartum women on breastfeeding success and breastfeeding self-efficacy
  1. Tez No: 967640
  2. Yazar: KÜBRA NUR ATALAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RUKUYE AYLAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Amaç: Bu çalışma lohusalara verilen emzirme danışmanlığının emzirme başarısı ve emzirme öz yeterliliğine etkisini incelemek amacıyla yapılmıştır. Materyal ve Metot: Araştırma tek grup ön test-son test modeliyle, Şubat 2022 Aralık 2022 tarihleri arasında Kahramanmaraş Elbistan Devlet Hastanesi Kadın Doğum Servisi'nde yapılmıştır. Çalışmaya 98 lohusa alınmıştır. Lohusalara ön test olarak Sosyodemografik Bilgi Formu, Emzirme Öz Yeterlilik Ölçeği Kısa Formu ve LATCH Emzirme Tanılama Ölçeği uygulanmıştır. Katılımcılara 4-5 kişilik gruplar halinde toplamda 2 saat 2 oturum olmak üzere emzirme eğitimi verildikten sonra eğitim kitapçığı dağıtılmıştır. Son oturumun sonunda, lohusalara tekrardan Emzirme Öz Yeterlilik Ölçeği Kısa Formu ve LATCH-Emzirme Tanılama Ölçeği uygulanmıştır. Araştırma verilerinin değerlendirilmesinde SPSS 21 paket programından yararlanılanılmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde, sayı, yüzde dağılımı ve aritmetik ortalamaları alınıp, Kolmogorov Smirnov testi yapıldıktan sonra normal dağılıma uyanlar için bağımlı gruplarda t testi ve Anova testi, normal dağılıma uymayanlar için Mann-Whitney U ve Kruskal-Wallis testi kullanılmıştır. Bulgular: Katılımcıların Emzirme Öz Yeterlilik Ölçeği Kısa Formu ön test puanı ortalama değeri 62.03±5.74, son test puanı ortalama değeri 68.97±1.18 olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Aim: This study was planned to examine the effects of breastfeeding counseling given to postpartum women on breastfeeding success and breastfeeding self-efficacy. Material and Method: The research was conducted with a single group pre-test post-test model at Kahramanmaraş Elbistan State Hospital Gynecology and Obstetrics Department between February 2022 and December 2022. 98 postpartum women were included in the study. The Sociodemographic Information Form, the Breastfeeding Self Efficacy Scale Short Form and the LATCH-Breastfeeding Diagnostic Scale were administered to the postpartum women as a pre-test. Participants were given breastfeeding training in groups of 4-5 people, in two sessions of two hours each, and then an education booklet was distributed. At the end of the last session, the Breastfeeding Self-Efficacy Scale Short Form and the LATCH-Breastfeeding Diagnostic Scale were administered to the puerperants again. SPSS 21 package program was used in the evaluation of the research data. In the evaluation of the data, after the number, percentage distribution and arithmetic means were taken and the Kolmogorov-Smirnov test was performed, the dependent groups t test and Anova test were used for those that fit the normal distribution, and the Mann-Whitney U and Kruskal-Wallis tests were used for those that did not fit the normal distribution. Results: The participants' average pre-test score on the EÖYÖKF was 62.03±5.74, and the average post-test score on the EÖYÖKF was 68.97±1.18.