Kaçış odası yöntemiyle öğrenci hemşirelerin ameliyat öncesi bakım yetkinliğinin değerlendirilmesi
Evaluation of preoperative care competence of student nurses using the escape room method
- Tez No: 967646
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NURTEN TAŞDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Araştırma öğrenci hemşirelerin kaçış odası yöntemiyle ameliyat öncesi bakım yetkinliklerinin değerlendirilmesi amacıyla randomize kontrollü olarak yapılmıştır. Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Hemşirelik Bölümünde 2024-2025 bahar döneminde yürütülmüştür. Etik kuruldan ve kurumdan izin alınmıştır. Evreni ikinci sınıf hemşirelik öğrencileri, örneklemi Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği dersi Şube 1' e kayıtlı 60 öğrenci oluşturmuştur. Gruplar basit randomizasyonla kontrol (n=30) ve müdahale (n=30) olarak atanmıştır. Veriler“Tanıtıcı Özellikler Formu”,“Öğrenci Hemşirelere Yönelik Ameliyat Öncesi Hemşirelik Bakımına İlişkin Algılanan Yetkinlik Ölçeği'', ”Oyun Deneyimi Ölçeği'' ve“Görüş ve Öneriler Formu”ile toplanmıştır. Müdahale grubu, beşer kişilik gruplarla kaçış odası oyunu oynarken, kontrol grubu geleneksel eğitime devam etmiştir. Uygulamanın sonunda gruplar yetkinlik ölçeğini doldurmuş, müdahale grubu ayrıca oyun deneyimi ve görüş öneri formu doldurmuştur. Araştırma sonucunda grupların demografik özellikleri açısından anlamlı fark bulunmamıştır (p>0.05).
Özet (Çeviri)
The study was conducted as a randomized controlled trial to evaluate the preoperative care competencies of student nurses using the escape room method. It was carried out at the Nursing Department of Zonguldak Bülent Ecevit University during the spring semester of 2024-2025. Permission was obtained from the ethics committee and the institution. The population consisted of second-year nursing students, and the sample included 60 students enrolled in the Surgical Nursing course, Section 1. The groups were assigned to the control (n=30) and intervention (n=30) groups using simple randomization. Data were collected using the“Demographic Characteristics Form,”the“Perceived Competence Scale for Preoperative Nursing Care for Student Nurses,”the“Game Experience Scale,”and the“Opinions and Suggestions Form.”The intervention group played an escape room game in groups of five, while the control group continued with traditional education. At the end of the application, the groups completed the competence scale, and the intervention group also completed the game experience and opinion form. The results showed no significant differences between the groups in terms of demographic characteristics (p>0.05).