Çanakkale ili biga ilçesinde süt sığırcılığı işletmelerinin genel özellikleri
Characteristics of dairy cattle enterprises in biga country of Çanakkale province
- Tez No: 967647
- Danışmanlar: PROF. DR. FEYZİ UĞUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
Bu çalışmada, Biga (Çanakkale) bölgesindeki süt sığırı yetiştiriciliğin teknik ve sosyal yönden değerlendirilmesinin anket yöntemiyle incelenmesi amaçlanmıştır. Biga, iki bölge olarak değerlendirilmiştir. Birinci bölge; süt sığırcılığını daha yoğun olarak yürüten, işletme ve hayvan sayısının fazla olduğu coğrafya olarak ele alınmıştır. İkinci bölge, işletme ve hayvan sayısının daha az ve seyrek bulunduğu köylerden oluşturulmuştur. Kişilerin eğitim düzeyi (P= 0,02) ve yatırım yapma isteği (P= 0,00), ineklerin süt verimi (P= 0,02), sağım süresi (P=0,01), buzağıların sütten kesim yaş (P= 0,00) ve ineklerin kuruda bırakılma süreleri (P= 0,00) ve işletmelerin toplam sığır sayıları (P= 0,04) bakımından bölgeler göre görülen varyasyonlar istatistiksel olarak önemli bulunmuştur. Süt verim ortalaması daha yüksek olan işletmelerde, işletmecilerin teknik bilgi düzeylerini geliştirme bakımından daha gayretli (P= 0,04) oldukları saptanmıştır. Araştırma sahası bir bütün olarak ele alındığında: lise ve üstü eğitim alanlarının oranı %30, işletme sorumlularının kadın ve erkek olarak dağılımları sırasıyla, %6 ve %94 bulunmuştur. Buzağılar için 75 günün altındaki sürede sütten kesim uygulaması saptanmamıştır. Düvelerin damızlıkta kullanma yaşı bakımından 14-16 aylık süreleri uygulayan işletmelerin oranı %81'dir. İneklerin laktasyon süt verim ortalaması 6150 kg olarak saptanmıştır. İşletmelerde kayıt tutma oranı oldukça düşüktür (%10). Üretilen sütün kalitesine göre pazarlanma durumu (%1) çok düşüktür.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the technical and social evaluation of dairy cattle breeding in the Biga (Çanakkale) region by survey method. Biga was evaluated as two regions. The first region was considered as the geography where dairy cattle breeding is carried out more intensively and the number of farms and animals is high. The second region was formed by villages where the number of farms and animals is less and sparse. The variations observed according to the regions in terms of the level of education of the farms (P= 0,02) and investment willingness (P= 0,00), milk yield of cows (P= 0,02), milking duration (P= 0,01), weaning age of calves (P= 0,00) and dry periods of cows (P= 0,00) and total number of cattle of the farms (P= 0,04) were found to be statistically significant. It was determined that the farms with higher milk yield average were more diligent in developing their technical knowledge levels (P= 0,04). When the research area is considered as a whole: the rate of those with high school and above education is 30%, the distribution of business managers as female and male is found to be 6% and 94%, respectively. No weaning practice has been determined for calves under 75 days. The rate of businesses applying 14-16 months in terms of the age of use of heifers in breeding is 81%. The average lactation milk yield of cows was determined as 6150 kg. The record keeping rate is quite low in businesses (10%). The marketing status of the produced milk is very low (1%) according to its quality.