Hastanemizde 2016-2024 yılları arası geç gebelik terminasyonlarının retrospektif olarak değerlendirilmesi
Retrospective evaluation of late pregnancy terminations in our hospital between 2016 and 2024
- Tez No: 967645
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN EKİCİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, 22. gebelik haftasından sonra uygulanan geç gebelik terminasyonlarında tanı ve karar süreçlerine etki eden faktörleri incelemek, özellikle son yıllarda klinik pratiğe giren gelişmiş prenatal değerlendirme yöntemlerinin (fetal manyetik rezonans görüntüleme (MRG), gelişmiş 3D/4D ultrasonografi teknikleri, mikroarray analizi, tüm ekzon dizilemesi (WES)) terminasyon kararlarına etkisini değerlendirmektir. Tanısal yaklaşımlardaki bu değişimlerin, endikasyonlara, uygulanan yöntemlere ve hasta sonuçlarına olan yansımaları karşılaştırmalı olarak analiz edilmiştir. Gereç-Yöntem: Çalışma, Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği'nde Ocak 2016 – Aralık 2023 tarihleri arasında geç gebelik terminasyonu yapılan olguları kapsamaktadır. Hastalar, gelişmiş prenatal değerlendirme yöntemlerinin rutine girmesinden önceki (2016–2019) ve sonraki (2020–2023) olmak üzere iki gruba ayrılmıştır. Retrospektif olarak yapılan bu değerlendirmede; demografik özellikler, obstetrik veriler, tanısal testlerin kullanımı, terminasyon endikasyonları, indüksiyon yöntemleri, doğum şekli, kan transfüzyonu gereksinimi, komplikasyonlar ve laboratuvar parametreleri karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim of this study is to examine the factors influencing diagnostic and decision-making processes in late pregnancy terminations performed after the 22nd week of gestation. In particular, the study evaluates the impact of advanced prenatal assessment methods—such as fetal magnetic resonance imaging (MRI), advanced 3D/4D ultrasonography techniques, microarray analysis, and whole exome sequencing (WES)—which have increasingly become part of clinical practice in recent years, on termination decisions. The implications of these evolving diagnostic approaches on indications, applied methods, and patient outcomes are analyzed through a comparative approach. Patients and Methods: This study includes cases of late pregnancy termination performed at the Department of Obstetrics and Gynecology, Faculty of Medicine, Ondokuz Mayıs University, between January 2016 and December 2023. Patients were divided into two groups based on whether the termination occurred before (2016–2019) or after (2020–2023) the routine implementation of advanced prenatal assessment methods. In this retrospective analysis, demographic characteristics, obstetric data, the use of diagnostic tests, indications for termination, induction methods, mode of delivery, need for blood transfusion, complications, and laboratory parameters were compared.