Personality expression in three-dimensional human-object interaction sequences
Üç boyutlu insan-nesne etkileşim animasyonlarında kişilik ifadesi
- Tez No: 967664
- Danışmanlar: PROF. DR. UĞUR GÜDÜKBAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Kişilik ifadesi, sanal karakterler ve izleyiciler arasındaki iletişimin temel bir bileşenidir. Zamansal yüz ifadeleri, vücut hareketleri ve duruşu kapsayan insan hareketi, OCEAN kişilik modeli gibi üst düzey parametreler tarafından kontrol edilirken kişilikleri yansıtır. Ancak kişilik ifadesi araştırmaları, yalnızca öznelerin çevreleriyle fiziksel anlamda etkileşime girmediği izole davranışlara odaklanır. Nesne etkileşimi sosyal bir bağlam olmasa da, insan hareketine ilişkin yukarıda belirtilen özelliklerin öznelerin kişiliğini iletmek için kullanılıp kullanılamayacağını araştırıyoruz. Rastgele nesne türleri, eylemler ve bu tür etkileşimlerin birden fazla yinelemesi, algılanan ifadedeki farklılıklara tabidir ve bu çalışmada bunları nicel ve nitel olarak analiz edip sentezliyoruz. Üç boyutlu bir nesne etkileşimi veri kümesinin özel alt kümesini açıklamak ve birden fazla nesne kategorisinde algılanan kişilikleri tartışmak için kitle kaynak kullanımını uyguladık. Ardından, veri kümesinin ölçeğini ve çeşitliliğini artırmak için kişiliğe duyarlı bir hareket artırma çerçevesi geliştirdik. Veri kümesi, OCEAN faktörleri aracılığıyla kontrol edilen belirli bir hareketin ifade edilen kişiliğini değiştirmek için sinirsel hareket alanı tabanlı bir ağ mimarisini eğitmek için kullanılır. Yaklaşımımızı, ortaya çıkan hareketlerin kişiliğini, doğruluğunu ve gerçekçiliğini değerlendirmek için ayrı bir kullanıcı çalışmasıyla doğruladık. Sinir ağımızdan elde edilen sentetik hareketlerin ve yalnızca artırma içeren hareketlerin performansını karşılaştırdık. Sonuçlar, yalnızca artırma içeren hareketlerin kişiliğin olumlu ve olumsuz özelliklerini ayırt etmede daha iyi olduğunu, ancak gerçekçiliklerinin ve anlamsal doğruluklarının sinir tabanlı hareketlerden daha düşük olduğunu göstermektedir. Sinir ağ tabanlı hareketlerin tek bir faktör aracılığıyla kişilik üzerindeki kontrolünün hafif olduğu, ancak birden fazla faktör olduğunda daha belirgin bir fark olduğu gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Personality expression is an essential component of communication between virtual characters and the viewers. Human motion, encompassing temporal facial expressions, body movements, and posture, conveys personalities while controlled by high-level parameters, such as the OCEAN personality model. Research in personality expression, however, focuses solely on isolated behavior, where the subjects don't interact with their environment in a physical sense. Even though object interaction is not a social context, we investigate whether the aforementioned features regarding human motion can be used to communicate the personality of the subjects. Arbitrary object types, actions, and multiple iterations of such interactions are subject to differences in perceived expression, which we quantitatively and qualitatively analyze and synthesize in this work. We applied crowdsourcing to annotate our custom subset of a three-dimensional object interaction dataset and discuss the perceived personalities in multiple object categories. Then, we developed a personality-aware motion augmentation framework to increase the scale and diversity of our dataset. The dataset is used to train a neural motion field-based network architecture to alter a given motion's expressed personality, controlled via OCEAN factors. We validated our approach with a separate user study to assess the resulting motions' personality, accuracy, and realism. We compared the performance of synthetic motions from our neural network and augmentation-only motions. Results suggest that while augmentation-only motions are better at differentiating positive and negative traits of personality, their realism and semantic accuracy are lower than neural-based motions. Neural-based motions' control over the personality via a single factor is observed to be subtle, but multiple factors display a more noticeable difference.