Diyetle oluşturulan non alkolik yağlı karaciğer hastalığı hayvan modelinde beyaz çayın etkisi
The effect of white tea in an animal model of diet-induced non alcoholic fatty liver disease
- Tez No: 967663
- Danışmanlar: PROF. DR. ADNAN YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Eczacılık ve Farmakoloji, Histoloji ve Embriyoloji, Biochemistry, Pharmacy and Pharmacology, Histology and Embryology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Non alkolik yağlı karaciğer hastalığı (NAFLD), dünya genelinde giderek artan sıklığı, kompleks patogenezi ve etkili farmakolojik tedavi seçeneklerinin bulunmaması nedeniyle önemli bir halk sağlığı sorunudur. Hastalığın gelişiminde insülin direnci, obezite, lipotoksisite, bağırsak mikrobiyotasında değişiklikler ve oksidatif stres gibi faktörler rol oynamaktadır. Bu çalışmada, Wistar Albino erkek sıçanlarda metiyonin-kolin eksik (MCD) diyet ile NAFLD modeli oluşturulmuş, beyaz çay ve beyaz çayın baskın kateşini olan epigallokateşin-3-gallat'ın (EGCG) iyileştirici etkileri değerlendirilmiştir. Çalışma; her biri 7 hayvandan oluşan dört grup olacak şekilde düzenlenmiştir: Kontrol, NAFLD, NAFLD + Beyaz Çay (BÇ) ve NAFLD + EGCG. Beyaz çay ve EGCG'nin etkileri; serumda AST, ALT, ALP, total kolesterol, trigliserid; karaciğer dokusunda TNF-α, IL-1β, GLP-1, MMP-9, TBARS, TT düzeyleri ile DPP-4 enzim aktivitesi ölçülerek değerlendirilmiştir. Ayrıca karaciğer dokusunda ışık mikroskobuyla hepatositler ve 8-OHdG, Kaspaz-3, NF-κB/p65 immün pozitiviteleri incelenmiştir. NAFLD grubuyla karşılaştırıldığında BÇ grubunda AST, ALT, ALP, TG seviyeleri önemli seviyede azalırken, EGCG grubunda TK seviyeleri önemli ölçüde azalmıştır. BÇ grubunda TK seviyeleri Kontrol ve NAFLD grubuna kıyasla önemli ölçüde artmıştır. NAFLD grubuna kıyasla EGCG ve BÇ gruplarında TBARS, TNF-α, IL-1β seviyeleri düşmüş, TT seviyeleri yükselmiştir. Özellikle BÇ'nin lipit metabolizmasını düzenleyici ve antioksidan etkisi olduğu belirlenmiştir. Kontrol grubuna kıyasla NAFLD grubunda DPP-4 inhibisyonu anlamlı şekilde azalmış, EGCG ve BÇ uygulaması DPP-4 inhibisyonunu önemli derecede artırmıştır. Buna karşın, GLP-1 seviyelerinde gruplar arasında anlamlı farklılık bulunamamıştır. NAFLD grubunda hepatosit dejenerasyonunun ve 8-OHdG, Kaspaz-3, NF-κB/p65 pozitifliği gösteren hepatositlerin arttığı, EGCG ve BÇ uygulamasıyla bu durumlarda iyileşme meydana geldiği belirlenmiştir. Elde edilen bulgular, EGCG'nin ve Rize bölgesine özgü beyaz çayın NAFLD'de oksidatif stres ve inflamatuar yanıtları modüle ederek karaciğer hasarını azaltabileceğini ve bu doğal bileşiklerin potansiyel terapötik ajanlar olabileceğini göstermektedir. Beyaz çayın içerdiği polifenollerin sinerjik etkisi, beyaz çayın EGCG'ye kıyasla daha kapsamlı bir biyolojik etkinlik sunabileceğiniortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Non-alcoholic fatty liver disease (NAFLD) represents a major public health concern worldwide due to its increasing prevalence, complex pathogenesis, and the lack of effective pharmacological treatment options. The development of the disease is influenced by multiple factors, including insulin resistance, obesity, lipotoxicity, alterations in gut microbiota, and oxidative stress. In the present study, a NAFLD model was induced in male Wistar Albino rats using a methionine- and choline-deficient (MCD) diet, and the therapeutic effects of white tea and its predominant catechin, epigallocatechin-3-gallate (EGCG), were evaluated. The study design consisted of four groups, each comprising seven animals: Control, NAFLD, NAFLD + White Tea (WT), and NAFLD + EGCG. The effects of white tea and EGCG were assessed by measuring serum levels of AST, ALT, ALP, total cholesterol (TC), and triglycerides (TG); hepatic levels of TNF-α, IL-1β, GLP-1, MMP-9, TBARS, and total thiols (TT); as well as DPP-4 enzyme activity. In addition, for histological and immunohistochemical analyses, liver tissue was examined under light microscopy to assess hepatocytes and to detect the immunopositivity of 8-OHdG, Caspase-3, and NF-κB/p65. Compared with the NAFLD group, the WT group demonstrated significant reductions in AST, ALT, ALP, and TG levels, whereas the EGCG group exhibited a marked decrease in TC levels. Interestingly, TC levels were significantly elevated in the WT group compared with both the Control and NAFLD groups. Relative to NAFLD, both EGCG and WT treatment reduced TBARS, TNF-α, and IL-1β levels, while increasing TT levels. Notably, white tea exerted pronounced lipid-regulating and antioxidant effects. DPP-4 inhibition was significantly reduced in the NAFLD group compared with controls, whereas treatment with EGCG and WT markedly enhanced DPP-4 inhibition. However, no significant intergroup differences were observed in GLP-1 levels. Histological evaluation revealed hepatocellular degeneration and increased positivity for 8-OHdG, Caspase-3, and NF-κB/p65 in the NAFLD group, all of which were ameliorated by EGCG and WT treatment. Collectively, these findings indicate that EGCG and white tea specific to the Rize region may attenuate liver injury in NAFLD by modulating oxidative stress and inflammatory responses. The synergistic effects of polyphenols present in white tea suggest that, compared to EGCG alone, white tea may exert broader and more comprehensive biological activity, highlighting its potential as a natural therapeutic agent in NAFLD.