Ağız sağlığı okuryazarlığının periodontal sağlık üzerine etkisi
The impact of oral health literacy on periodontal health
- Tez No: 967672
- Danışmanlar: PROF. DR. BURCU KARADUMAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Biruni Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Periodontoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bireylerin sağlığının, sağlık davranışlarının ve sağlık çıktılarının güçlü belirleyicilerinden birinin sağlık okuryazarlığı olduğu bilinmektedir. Ağız sağlığı okuryazarlığı ise ağız sağlığını belirleyici faktörlerden biri olarak ağız sağlığı ile ilgili karar alabilmek için gereken temel sağlık bilgilerinin tedarik edilmesi ve anlaşılması olarak ifade edilmektedir. Bu araştırmanın amacı ağız sağlığı okuryazarlığının periodontal sağlık üzerine etkisinin incelenmesidir. Araştırmada nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırma, 2021-2022 yılında İstanbul Biruni Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Periodontoloji Anabilim Dalına tedavi için başvuran ve çalışmayı kabul eden 176 hastadan elde edilen veriler ile yürütüldü. Araştırmada ağız sağlığı okuryazarlığının ölçülmesi amacıyla“Diş Hekimliğinde Yetişkin Okuryazarlığının Hızlı Tahmini Türkçe Versiyonu (TREALD-30)”kullanıldı. Periodontal durum, tüm ağız plak skoru, sondlamada kanama, sondlama derinliği ve klinik ataşman kaybı gibi standart klinik parametreler kullanılarak değerlendirildi. Katılımcıların sosyodemografik özellikleri ve ağız hijyeni alışkanlıklarına ilişkin veriler, yapılan görüşmeler aracılığıyla toplanmıştır. Elde edilen tüm veriler, Mann–Whitney U testi, Kruskal–Wallis testi ve Spearman's korelasyon analizi ile istatistiksel olarak analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
It is known that one of the strong determinants of individuals' health, health behaviors and health outcomes is health literacy. Oral health literacy, on the other hand, is expressed as the acquisition and understanding of basic health information required to make decisions about oral health, as one of the determining factors of oral health. The aim of this research is to examine the effect of oral health literacy on periodontal health. Relational survey model, one of the quantitative research methods, was used in the research.The research was conducted with data obtained from 176 patients who applied to Istanbul Biruni University Faculty of Dentistry Department of Periodontology in 2021-2022 for treatment and accepted the study. In order to measure oral health literacy in the study,“Quick Estimation of Adult Literacy in Dentistry Turkish Version (TREALD-30)”was used. Periodontal status was evaluated using standard clinical parameters, including full-mouth plaque score, bleeding on probing, probing depth, and clinical attachment loss. Sociodemographic data and oral hygiene behaviors were collected through structured interviews. Statistical analyses were performed using the Mann–Whitney U test, Kruskal–Wallis test, and Spearman's correlation analysis. A p-value of