20-45 yaş arası ev hanımlarında mobil egzersiz uygulamalarının yaşam kalitesine olan etkisi
The effect of mobile exercise applications on quality of life in housewives aged 20-45
  1. Tez No: 967676
  2. Yazar: SENEM KILIÇ ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE PALANDUZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Giriş Kas-iskelet sistemi ağrıları, modern toplumda artan sıklığı ve bireylerin yaşam kalitesi üzerindeki olumsuz etkileriyle önemli bir sağlık sorunudur. Özellikle bel, boyun ve sırt bölgelerindeki kronik ağrılar, fiziksel işlevleri azaltarak bireylerin günlük yaşam aktivitelerine katılımını sınırlamaktadır. Egzersiz terapisi, bu ağrıların yönetilmesinde ve yaşam kalitesinin artırılmasında önemli bir rol oynamaktadır. Ancak egzersiz programlarına uyum sağlamak bireyler için zorluk teşkil etmekte, bu durum egzersizlerin etkinliğini azaltmaktadır. Son yıllarda mobil sağlık uygulamaları, egzersiz uyumunu artırmak ve sağlık davranışlarını değiştirmek amacıyla yaygın şekilde kullanılmaya başlanmıştır. Bu çalışma, 20-45 yaş arası ev hanımlarında mobil egzersiz uygulamalarının yaşam kalitesi üzerindeki etkisini değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Gereç ve Yöntem Bu araştırmaya, sağlık sorunları olmayan 50 ev hanımı katılmıştır. Katılımcılar rastgele iki gruba ayrılmıştır: Birinci grup (Mobil Uygulama Grubu, n=25), sırt kaslarını güçlendiren egzersizleri içeren ücretsiz bir mobil sağlık uygulaması kullanmış, ikinci grup (Broşür Grubu, n=25) ise Sağlık Bakanlığı'nın önerdiği geleneksel sırt egzersiz programını takip etmiştir. Her iki grup da başlangıçta ve 1 ay sonunda SF-36 Yaşam Kalitesi Ölçeği kullanılarak değerlendirilmiştir. Bu ölçek, fiziksel fonksiyon, fiziksel ve emosyonel rol güçlülüğü, enerji/canlılık, ruhsal sağlık, sosyal işlevsellik, ağrı ve genel sağlık durumu gibi boyutları içermektedir. Veriler, bağımsız ve eşleştirilmiş t-testleri kullanılarak analiz edilmiştir. Bulgular Mobil uygulama grubundan 2, broşür grubundan 5 katılımcı çalışmada istenilen egzersizleri düzenli yapmadıkları için çalışmadan çıkarılmıştır. Son analizler 43 katılımcı ile gerçekleştirilmiştir (Mobil Uygulama Grubu: n=23, Broşür Grubu: n=20). Katılımcıların yaş ortalaması 31.2 ± 5.9 yıl, VKİ ortalaması 27.6 ± 3.1 kg/m2 olarak bulunmuştur. Her iki grupta da müdahale sonrası SF-36'nın tüm alt ölçeklerinde anlamlı iyileşmeler görülmüş ancak mobil uygulama grubundaki iyileşmeler daha belirgin olmuştur.
Özet (Çeviri)
Introduction Musculoskeletal pain represents an increasingly prevalent health issue in modern society, significantly affecting individuals' quality of life. Chronic pain, particularly affecting the back, neck, and shoulders, reduces physical functioning and restricts participation in daily activities. Exercise therapy plays a crucial role in managing these pains and enhancing quality of life. However, adherence to exercise programs is often challenging, thereby reducing their effectiveness. Recently, mobile health applications have become widely utilized to enhance exercise adherence and promote health behavior change. This study aims to assess the impact of mobile exercise applications on the quality of life among housewives aged 20-45 years. Method The study involved 50 healthy housewives with no significant health issues, randomly divided into two groups. The first group (Mobile Application Group, n=25) utilized a free mobile health application designed to strengthen back muscles, while the second group (Brochure Group, n=25) followed a traditional back exercise program recommended by the Ministry of Health. Both groups were evaluated using the SF-36 Quality of Life Scale at baseline and after one month. The SF-36 scale assesses dimensions including physical function, physical and emotional role limitations, energy/vitality, mental health, social functioning, pain, and general health perceptions. Data were analyzed using independent and paired t-tests. Results A total of 50 participants initially participated in the study, but during the intervention period, 2 participants from the mobile application group and 5 from the brochure group withdrew. The final analysis included 43 participants (Mobile Application Group: n=23, Brochure Group: n=20). The average age was 31.2 ± 5.9 years, and the average BMI was 27.6 ± 3.1 kg/m2. Significant improvements were observed in all SF-36 dimensions for both groups following the intervention, with more pronounced improvements in the mobile application group.