Tiroid nodülllerinde maligniteyi belirleyen risk faktörleri: Klinik, laboratuvar ve ultrason bulgularından TIRADS'a
Risk factors determining malignancy in thyroid nodules: From clinical, laboratory, and ultrasonographic findings to TIRADS
- Tez No: 967690
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HANİFE USTA ATMACA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Giriş ve amaç: Tiroid nodülleri ülkemizde ve dünyada en sık görülen endokrin patolojilerden biridir. Bu çalışmanın amacı tiroid nodülü olan hastada ACR-TIRADS sınıflamasının tiroid malignitesini predikte etmede sensitivite ve spesifitesi belirlemek, tiroid malignitesi olan hastalarda klinik ve laboratuvar parametrelerinin tiroid malignitesi ile ilişkisinin belirlenmesidir. Gereç ve yöntem: İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi İç Hastalıkları, Endokrinoloji ve Genel Cerrahi polikliniklerine 2017-2021 yılları arasında başvuran tiroid nodülü tanısı olan, ince iğne aspirasyon biyopsisi yapılan ve patolojik tanısı belirlenmiş, çalışma kriterlerine uyan 155 hasta retrospektif olarak taranmıştır. Katılımcıların yaş, cinsiyet, ACR-TIRADS skoru ve sınıfı (1–5), tiroid ultrason verileri (nodül sayısı, yeri, kompozisyonu, ekojenitesi, en ve boy uzunlukları, sınır özellikleri, makro/mikro kalsifikasyon), tiroid hormon replasman tedavisi, Hashimoto hastalığı varlığı , Graves hastalığı varlığı, hipotiroidi ve hipertiroidi, glukoz, AST, ALT, trigliserit, HDL-kolesterol, ferritin, CRP, TSH, FT4, lenfosit, monosit, HbA1c, B12 ve LMO, TG/HDL, ALT/AST, FT4/TSH ve sitopatoloji raporu kaydedildi. Tiroid malignite saptanan ve saptanmayan hastaların verileri karşılaştırıldı. ACR-TIRADS sınıflamasının tiroid nodülünde maligniteyi saptama sensivite ve spesivitesine bakıldı. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen 155 hastanın 127'si kadın (%81.9), 28'i erkek (%18,1) idi. Hastaların yaş ortalaması 51.6±13.5 yıl olup malignite oranı %28.4 (n=44) saptandı. Malignite saptanan hastaların yaş ortalaması malignite olmayan gruba göre daha düşüktü (48.1±13.8 vs 53.0±13.2, p=0.042). TIRADS puanı ve sınıflama skoru malign grupta malignite olmayan gruba göre daha yüksekti.
Özet (Çeviri)
Background and aim: Thyroid nodules are among the most common endocrine disorders worldwide. This study aimed to determine the sensitivity and specificity of the ACR-TIRADS for predicting thyroid malignancy in patients with thyroid nodules, and to evaluate associations between clinical/laboratory parameters and thyroid malignancy in this population. Materials and methods: We retrospectively reviewed 155 patients who met the study criteria, had a diagnosis of thyroid nodule, underwent fine-needle aspiration biopsy with established pathology, and presented to the Internal Medicine, Endocrinology, or General Surgery outpatient clinics of Istanbul Education and Research Hospital between 2017 and 2021. Recorded variables included age; sex; ACR-TIRADS point total and category (1–5); thyroid ultrasound features (nodüle number, location, composition, echogenicity, width and length, margins, presence of macro or micro calcifications); thyroid hormone replacement therapy; presence of Hashimoto's disease or Graves' disease; hypothyroidism or hyperthyroidism; and laboratory measures (glucose, AST, ALT, triglycerides, HDL cholesterol, ferritin, CRP, TSH, FT4, lymphocytes, monocytes, HbA1c, vitamin B12), lymphocyte-to-monocyte ratio, TG/HDL, ALT/AST, FT4/TSH. Outcomes on cytopathology were recorded. Patients with and without malignancy were compared. Diagnostic performance of ACR-TIRADS for malignancy was assessed. Results: Of the 155 patients, 127 (81.9%) were women and 28 (18.1%) were men; mean age was 51.6 ± 13.5 years. The malignancy rate was 28.4% (n=44). Mean age was lower in the malignancy group than in the non-malignancy group (48.1 ± 13.8 vs 53.0 ± 13.2 years; p=0.042). Both the ACR-TIRADS point total and category were higher in malignant than in non-malignant nodules.