1996-2023 yılları arasında yama testinde lastik alerjenleriyle pozitif reaksiyon saptanan olguların değerlendirilmesi
Evaluation of patients with positive patch test reactions to rubber allergens between 1996 and 2023
- Tez No: 967705
- Danışmanlar: PROF. DR. ESEN ÖZKAYA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Dermatoloji, Dermatology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Deri Hastalıkları ve Frengi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 181
Özet
ÖZET 1996-2023 yılları arasında yama testinde lastik alerjenleriyle pozitif reaksiyon saptanan olguların değerlendirilmesi Giriş ve Amaç Günlük hayatta kauçuk türevi ürünler ile çok sık temas edilmekte ve bu ürünlerdeki lastik katkı maddelerine karşı alerjik kontakt dermatit (AKD) sık görülmektedir. Tiuramlar, karbamatlar, tiyazoller ve tiyoüreler gibi hızlandırıcılar, fenilendiamin türevi boyalar ve çeşitli antioksidanlar bu alerjenlerin başlıcalarıdır. Lastik alerjenleri ile duyarlanmadan en sık sorumlu ürünler eldivenler, ayakkabılar ve çamaşır lastikleridir. Özellikle eldivenlere bağlı lastik alerjenleri ile mesleksel AKD sıktır. Lastik alerjenleriyle AKD görülen en sık meslek grupları inşaat işçileri ve sağlık çalışanlarıdır. Bu çalışmada yama testi açısından bir referans merkezi olan birimimizde standart seri ve lastik serisindeki lastik alerjenleriyle yama testi yapılmış olguların demografik (yaş, cinsiyet, atopi, hastalık süresi) ve klinik özelliklerinin değerlendirilmesi, lastik alerjenleriyle kontakt duyarlanma sıklığının belirlenmesi, kontakt duyarlanmanın klinik ve meslekle uyumunun ve duyarlanma nedenlerinin incelenmesi ve lastik alerjenlerinde yıllara göre gözlenen değişimin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Geniş bir hasta serisine ait bu verilerin lastik alerjenlerine bağlı AKD konusunda hem ülkemize hem de uluslararası literatüre katkı sağlaması beklenmektedir. Gereç ve Yöntemler Haziran 1996 - Mart 2023 tarihleri arasında İstanbul Tıp Fakültesi Deri ve Zührevi Hastalıklar Anabilim Dalı Alerji Polikliniği'ne başvuran ve AKD ön tanısıyla genişletilmiş standart serideki ve/veya lastik alerjenleri serimizdeki lastik alerjenleri ile yama testi uygulanan 2687 hastaya ait dosyalar incelendi. Olgular; demografik özellikler (yaş, cinsiyet, atopi varlığı, test yılı, hastalık süresi), lastik alerjen pozitiflikleri, pozitifliklerin yıllara göre dağılımı, lastik alerjenlerle pozitifleşme zamanı ve şiddeti, pozitif reaksiyonların meslek ve meslek dışı klinikle uyumu, temas kaynakları, AKD tanısı sonrası takip süresi ve hastalık seyri ile açısından değerlendirildi. Bulgular AKD ön tanısıyla lastik alerjenlerinden en az bir tanesi ile yama testi uygulanan hastaların %10,6 (286/2687)'sında en az bir lastik alerjeni ile yama testi pozitif bulundu. Lastik alerjenleri/malzemeleriyle AKD'si olan hasta sıklığı %7,9 (213/2687) idi. Lastik alerjenleriyle AKD'si olan hastaların %79,3 (169/213)'ü meslekle uyumluydu. Duyarlanma sürelerinin ortanca değerlerinin uzun yıllar olması lastik alerjenlerinin çok güçlü alerjenler olmadığını ve lastik ürünlerden salınımlarının yavaş olduğunu düşündürdü. Lastik alerjeniyle yama testi pozitif olan grupta en sık pozitiflikler %6 (160/2683) oranında tiuram karışımı ve %4,7 (71/1521) oranında karbamat karışımı ile gözlendi. Tiuram- karbamat redoks çiftinden tiuramın daha iyi bir belirteç olduğu belirlendi. En sık birlikte pozitiflik ise tiuram karışımı ve karbamat karışım ve/veya Zn-dietilditiyokarbamat (ZDEC) arasında görüldü. Lastik serisi altın standart olarak kabul edildiğinde standart serinin lastik alerjenleri pozitifliğini taramadaki sensitivitesi %90, spesifitesi %91,6 bulundu. Tiuram karışımının içeriklerini taramadaki sensitivitesi %96,9, spesifitesi %96,7; karbamat karışımının içeriklerini taramadaki sensitivitesi ise %50, spesifitesi ise %93,9 bulundu. Merkapto karışımının içeriklerine karşı sensitivitesi %61,9, sensitivitesi %99,8 olarak tespit edilirken merkaptobenzotiyazol (MBT) için bu oranlar sırasıyla %85,7 ve %96,2 idi. Lastik alerjenleriyle güncel AKD'si olan hastalardaki standart seri lastik alerjenleri yama testi pozitifliklerinin %61,9'u güçlü pozitif reaksiyon şeklinde gözlenirken hastaların kendi malzemeleriyle yapılan yama testi sonuçlarının yarısından fazlası (%52,3) zayıf pozitif reaksiyon şeklinde görüldü. Sıklık olarak en yüksek oranda iritan reaksiyona neden olan standart seri lastik alerjenleri karbamat karışımı (%11) ve ZDEC (%16,4), lastik alerjenleri serisinden ise DPG (%23,3) idi. 2001-2005 yıllarında %8,5 olan lastik alerjenleriyle güncel AKD oranının 2006-2010 yıllarında %6,1'e düştüğü, daha sonrasında 2011-2015 yılları arasındaki dönemde ise %7,1'e kadar yükseldiği gözlendi. MBT, merkapto karışımı ve N-izopropil-N-fenil-4-fenilendiamin (IPPD) pozitifliklerinin tüm dönemlerde sabit bir seyir gösterirken, istatistiksel olarak anlamlı olmasa da tiuram karışımı pozitiflik sıklığının 1996-2000, 2001-2005 yıllarında sırasıyla %7,5'ten %6,5'a düşüş gösterdiği, karbamat karışımı ve/veya ZDEC pozitiflik sıklığının ise 1996-2000, 2001-2005 yıllarında sırasıyla %4,6'dan %6,2'ye yükseliş gösterdiği görüldü. 1990 yılından itibaren özellikle nitril eldivenlerde karbamatların kullanımının arttığı bilinmektedir. Firmalar tarafından yıllar içinde lastik eldivenlerde akseleratör olarak tiuram karışımının kullanılmasının azaltıldığının belirtilmesine rağmen 2023 yılına kadar tüm test dönemlerimizde en sık görülen lastik alerjen pozitifliğinin tiuram karışımı pozitifliği olması ve 2010 yılından sonra tekrar artış trendine girmesinin sebepleri, tiuram karışımının ucuz olması nedeniyle akseleratör olarak kullanılmaya devam ediliyor olması veya tiuramın karbamatlarla olan çapraz reaksiyonu olabilir. Erkek cinsiyet veya 18 yaş üzerinde olmak lastik alerjenleri pozitifliğiyle, lastik alerjenleriyle güncel AKD'yle ve lastik alerjenleriyle mesleksel AKD (MAKD)'yle ilişkili bulunurken, lastik alerjenleriyle meslek dışı AKD ile ilişkili bulunmadı. Atopik deri/atopik dermatit varlığı lastik alerjenleri duyarlanması ile ilişkili bulunmadı. Tiuram ve karbamatlar en sık el ekzeması ile, merkapto karışımı ve MBT ön planda ayak ekzeması ile istatistiksel olarak ilişkili bulundu. Lastik alerjenleriyle güncel AKD'si olan 199 hastada lastik alerjeni içeren 213 malzeme klinikten sorumlu bulundu. Bu malzemeler en sık eldiven (n=180, %84,5), ayakkabı (n=9, %4,2) ve çamaşır lastiği (n=9, %4,2) idi. MAKD hastalarında ekzemaya en sık yol açan malzemeler eldiven ve ayakkabı iken, bunları tıbbi maske izliyordu. Eldiven çeşitlerinden en sık nitril eldiven, ikinci sırada ise lateks eldiven sorumlu bulundu. Lastik alerjenleriyle AKD'si olan hastaların %79,3 (169/213)'ü MAKD ile uyumluydu. Bu meslek gruplarının başında inşaat işçileri (n=96, %56,8) ve sağlık çalışanları (n=25, %14,8) gelmekteydi. 2016 yılından itibaren inşaat işçilerinin sıklığında azalma, sağlık çalışanları ve temizlik işçilerinin sıklığında ise artış görüldü. Lastiklerle pozitif yama testi reaksiyonlarına, hastaların %81,5'inde (233/286) lastik dışı bir kontakt alerjenle, %37,8 (108/286)'inde ise kromla pozitiflik eşlik ediyordu. Lojistik regresyon analizinde krom pozitifliğini, MAKD varlığının 12,5 kat, tiuram karışımı pozitifliğinin 2,6 kat, karbamat karışımı/ZDEC pozitifliğinin ise 1,9 kat artırdığı gözlendi. Olgular MOAHLFAP-f indeksine göre değerlendirildiğinde, lastik alerjenleriyle AKD ve MAKD'de erkek cinsiyet ve 40 yaş ve altı olmak ön plandayken, meslek dışı AKD grubunda kadın cinsiyet ve 40 yaş üzeri olmak ön plana çıkmıştır. Sonuç Yirmi yedi yıllık verilerimiz lastik alerjenleriyle duyarlanma sıklığının literatürdeki çalışmalara göre belirgin derecede daha fazla olduğunu ve lastik alerjisinin yıllara göre belirgin bir azalma göstermeden devam ettiğini göstermektedir. Bu durum çalışmamızda inşaat işçilerinin diğer çalışmalardan farklı olarak önemli bir yer tutmasından kaynaklanmaktadır. Lastik alerjenleriyle duyarlanmayı taramak amacıyla, standart yama testi serisinde tiuram karışımı, karbamat karışımı, ZDEC, MBT ve IPPD ile test yapmak yeterli görünmektedir. Lastik alerjenleriyle duyarlanmadan özellikle şüphe edildiğinde ise, karbamat karışımı pozitif bulunan hastalarda veya standart seri lastik alerjenlerinden herhangi biriyle yama testi pozitif bulunan hastalarda yalancı pozitifliği dışlamak, karışımlardaki hangi alerjenle duyarlanıldığını öğrenmek ve eşlik edebilecek diğer lastik alerjen duyarlanmalarının tespiti için standart seriye ek olarak lastik serisi alerjenleri serisi ile de ek test yapılmalıdır. Özellikle inşaat işçileri ve sağlık çalışanlarında eldivenlerdeki lastik alerjenlerine duyarlanmayı azaltmak için üretim (az duyarlandırıcı lastik katkı maddelerinin tercih edilmesi gibi) ve tüketim aşamasında (eldivenlere etiket zorunluluğu gibi) çeşitli yasal önlemler alınmalıdır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Evaluation of patients with positive patch test reactions to rubber allergens between 1996 and 2023 Background and Objective There is a frequent contact with rubber-derived products in daily life, and allergic contact dermatitis (ACD) is commonly observed from the rubber additives in these products. Accelerators such as thiurams, carbamates, thioureas, and thiazoles, phenylenediamine-based dyes, and various antioxidants are among the main contact allergens. The most commonly implicated products in sensitization to rubber allergens are gloves, shoes, and laundry elastics. Occupational ACD related to rubber allergens is particularly common, especially with gloves. The occupational groups most frequently affected by ACD to rubber allergens are construction workers and healthcare professionals. This study aims to assess the demographic characteristics (age, gender, atopy, duration of disease) and clinical features of cases undergoing patch testing for rubber allergens in our clinic, which is a tertiary referral center for patch testing. The objectives include determining the frequency of sensitization to rubber allergens, examining the clinical and occupational relevance of sensitization, investigating the sources for sensitization, and evaluating the changes observed in the frequency of rubber allergens over the years. It is anticipated that these comprehensive data from a large patient series will contribute to the literature regarding ACD related to rubber allergens. Materials and Methods Between June 1996 and March 2023, records of 2687 patients who presented to the Allergy Clinic of the Department of Dermatology and Venereology at Istanbul Faculty of Medicine and underwent patch testing with rubber allergens in our extended European baseline series and/or rubber allergen series with a preliminary diagnosis of ACD were reviewed. The patients were evaluated in terms of demographic characteristics (age, gender, presence of atopy, testing year, duration of disease), patch test findings (onset and strength of positive reactions), distribution of positive patch test reactions over the years, occupational and non-occupational clinical relevance of positive reactions, sources of contact, follow-up duration after ACD diagnosis, and course of the disease. Results Among 2867 patients, 10.6% (286/2687) showed a positive patch test reaction to at least one rubber allergen. The frequency of patients with ACD from rubber allergens/materials was 7.9% (213/2687). Among patients with rubber-induced ACD, 79.3% (169/213) had occupational relevance. The long median disease duration until the sensitization suggest that rubber allergens are not highly potent allergens, and emissions from rubber products are slow. The most frequent sensitizers were thiuram mix (6%, 160/2683) and carba mix (4.7%, 71/1521). Thiuram was identified as a better marker than carba mix for sensitizations to the thiuram-carbamate redox couple. The most common co-sensitization was observed between thiuram mix and carba mix and/or zinc diethyldithiocarbamate (ZDEC). When the rubber series was considered as the gold standard, the sensitivity of the standard series in screening the rubber allergen positivities was 90%, and the specificity 91.6%. The sensitivity of thiuram mix for screening the contents of the thiuram mix was 96.9%, with a specificity of 96.7%, while the sensitivity of carba mix for screening the contents of the carba mix was 50%, with a specificity of 93.9%. The sensitivity and specificity of mercapto mix for screening the contents of the mercapto mix was 61.9%, and 99.8%, respectively whereas these rates were 85.7% and 96.2%, respectively. In patients with current ACD to rubber allergens, 61.9% of positive patch test reactions to standard series rubber allergens were strong positive reactions, while over half (52.3%) of the patch test results to the patients' own materials were weak positive reactions. Among the standard series rubber allergens, irritant patch test reactions were most frequently induced by carba mix (11%) and ZDEC (16.4%), and among the rubber allergen series, by diphenylguanidine (23.3%). The rate of rubber-induced ACD decreased from 8.5% in 2001-2005 to 6.1% in 2006- 2010, then increased to 7.1% between 2011-2015. While positivities for MBT, mercapto mix, and N-isopropyl-N-phenyl-4-phenylenediamine (IPPD) remained consistent throughout all periods, the positivity rate for the thiuram mix showed a decrease from 7.5% in 1996-2000 to 6.5% in 2001-2005, and the positivity rate for carba mix and/or ZDEC showed an increase from 4.6% in 1996-2000 to 6.2% in 2001-2005. It is known that the use of carbamates in nitrile gloves increased particularly after 1990. Despite indications from companies that the use of the thiuram mix as an accelerator in rubber gloves has been reduced over the years, thiuram is still the most common rubber allergen and its frequency has been increasing since 2010. That might be due to the continued use of the thiuram mix as an accelerator regarding its cost-effectiveness, or due to cross-reactivity between thiuram and carbamates. Male gender or age over 18 years was significantly associated with positivity to rubber allergens, current ACD with rubber allergens, and occupational ACD, while there was no association with non-occupational ACD. The presence of atopic skin/atopic dermatitis was not associated with sensitization to rubber allergens. Thiuram and carbamates were statistically significantly associated with hand eczema, mercapto mix and MBT with foot eczema. Among 199 patients with current ACD to rubber allergens, 213 materials containing rubber allergens were identified. These materials were most commonly gloves (n=180, 84.5%), followed by shoes (n=9, 4.2%) and laundry elastics (n=9, 4.2%). Gloves and shoes were the most common materials causing eczema in patients with occupational ACD, followed by medical masks. Nitrile gloves were most commonly implicated, followed by latex gloves. Among patients with ACD to rubber allergens, 79.3% (169/213) were occupationally relevant. Construction workers (n=96, 56.8%) and healthcare professionals (n=25, 14.8%) were the leading occupational groups. Since 2016, a decrease in the frequency of construction workers and an increase in the frequency of healthcare professionals and cleaning workers have been observed. Among patients with rubber sensitization, 81.5% (233/286) had a positive reaction to a non-rubber contact allergen, and 37.8% (108/286) had concomitant positivity to chromium. Logistic regression analysis showed that rubber induced occupational ACD (OACD) increased the presence of chromium positivity by 12.5 times, thiuram mix positivity by 2.6 times, carba mix /ZDEC positivity by 1.9 times, and male gender by 2.3 times. According to the MOAHLFAP-f index, male gender and age ≤40 years were more prominent in rubber-induced ACD and OACD, whilst female gender and age over 40 years were more prominent in non-occupational rubber-induced ACD. Conclusion Our twenty-seven years of data indicate a significantly higher frequency of sensitization to rubber allergens compared to studies reported from Europe and the Unite States, and that the prevalence of rubber allergy continues without a notable decrease over the years. This finding is attributed to the distinctive prominence of construction workers in our study. For the purpose of screening sensitization to rubber allergens, it appears sufficient to conduct tests with the thiuram mix, carba mix, ZDEC, MBT, and IPPD in the standard patch test series. However, when sensitization to rubber allergens is particularly suspected, additional testing with the rubber allergen series is recommended. Further indications for testing the rubber series are to exclude false positive patch test reactions to carba mix or any rubber allergen in the standard series, to determine the cause of sensitizations within the mixes, and detect other potential rubber allergen sensitizations. Especially for construction workers and healthcare professionals, various legal measures should be taken at both the production (such as preferring less sensitizing rubber additives) and consumer levels (such as labeling for gloves) to reduce sensitization to rubber allergens in gloves.