İlçe devlet hastanesine başvuran kronik obstrüktif akciğer hastalığı olan bireylerin hastalığa uyum durumlarının incelenmesi
Examining the adaptation level of individuals with chronic obstructive pulmonary disease applying to district state hospital
- Tez No: 967717
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MÜJGAN ONARICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Kronik obstrüktif akciğer hastalığı, dünya genelinde prevalansı, mortalitesi ve morbiditesi yüksek, ilerleyici, önlenebilir ve tedavi edilebilir bir hastalıktır. KOAH ile ilgili çalışmalar yapılmasına rağmen halen görülme sıklığı fazladır. KOAH sadece bireysel bir sorun değil toplumsal düzeyde tüm insanlığı etkileyen bir sorundur. Bu çalışmada ilçede yaşayan ve acil servise başvuran KOAH'lı bireylerin hastalığa uyum düzeyinin incelenmesi amaçlanmaktadır. Veriler, çalışma kriterlerini karşılayan ve 2024 yılının Mart ve Temmuz ayları arasında İç Anadolu Bölgesi'nde bulunan bir ilin ilçesinde yer alan ilçe devlet hastanesi acil servisine başvuran 44 KOAH'lı bireyden elde edilmiştir. Veriler, yüz yüze görüşme yöntemiyle bireylerin onayı alındıktan sonra Kişisel Bilgi Formu ve Kronik Hastalık Uyum Değerlendirme Ölçeği kullanılarak toplanmıştır. Çalışmanın sonucunu etkileyen önemli faktörler ilçe devlet hastanesi acil servisini kapasitesi ve yataklı servisinin bulunmamasıdır. Tanımlayıcı bulgular için sayı, yüzde, minimum, maksimum, ortalama ve standart sapma değerleri belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Chronic obstructive pulmonary disease is a progressive, preventable, and treatable disease with high prevalence, mortality, and morbidity worldwide. Despite research into COPD, its prevalence remains high. COPD is not only an individual problem, but also a problem that affects all of humanity on a societal level. This study was conducted to examine the level of adaptation to the disease among COPD patients living in the district and visiting the emergency department. The data were obtained from 44 individuals with COPD who met the study criteria and visited the emergency department of a district state hospital located in a district of a province in the Central Anatolia Region between March and July 2024. The data were collected using the Personal Information Form and the Chronic Disease Compliance Assessment Scale after obtaining the individuals' consent through face-to-face interviews. Important factors affecting the outcome of the study were the capacity of the district state hospital emergency department and the lack of an inpatient ward.For descriptive findings, the number, percentage, minimum, maximum, mean, and standard deviation values were determined.