Yüzey eğriliğinin akış alanına etkisinin sayısal incelenmesi
The numerical investigation of effects of surface curvature on flow field
  1. Tez No: 96772
  2. Yazar: YÜCEL ÖZMEN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ERTAN BAYDAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
ÖZET Bir akışkan, hareketi sırasında büyük ölçüde katı yüzeylerle temas halindedir. Bu yüzeyler bir boru veya kanal gibi düz, bir yayıcı gibi eğik, ya da bir uçak kanadı veya dirsek gibi eğrisel geometride olabilirler. Yüzey eğriliği akış alanında büyük değişimler meydana getirmektedir. Bu değişimlerin incelenmesi uygulamada büyük bir önem taşımaktadır. Bu çalışmada, fiziksel alandan hesap alanına koordinat transformasyonu gerçekleştirilerek, eğik ve eğrisel yüzeyler üzerinden laminer akış alanları sayısal olarak incelenmiştir. Sonlu farklar yöntemi kullanılarak hazırlanan bir bilgisayar programı ile değişik eğim açılanndaki yayıcı akışı, eğik basamak akışı, dairesel yüzey üzerinden akış ve dairesel dirsek içinden akış alanları iki boyutlu olarak değişik başlangıç ve sınır şartları için çözülmüştür. Bu çözümlerden hız alanları ve ters akış bölgelerinin uzunlukları hesaplanmıştır. Anahtar Kelimeler : Laminer Akış, Sürekli Akış, Sonlu Farklar Yöntemi, Ters Akış Bölgesi, Eğrisel Koordinatlar, Koordinat Transformasyonu. rv
Özet (Çeviri)
SUMMARY The Numerical Investigation of Effects of Surface Curvature on Flow Field During a fluid flow, the fluid usually contacts with the solid surfaces. These surfaces may be at different geometries; flat such as pipe or channel walls, inclined such as a diffuser wall, curved such as a bend or an airfoil. Surface curvature results in big changes in flow field. In practice, the investigation of these changes in flow field is very important. In this study, laminar flow fields over inclined surfaces and curved surfaces have numerically been investigated performing coordinate transformation from physical domain to computational domain. Flow in diffusers with the different slope angles, inclined step flow, flow over circular surface and flow in circular bend have been solved for different initial and boundary conditions by using a computer code formed according to the finite difference method. From these solutions, the velocity fields and the reverse flow region lengths have been predicted. Key Words : Laminar Flow, Steady Flow, Finite Difference Method, Reverse Flow Region, Curvilinear Coordinates, Coordinate Transformation.