Biyoloji öğretiminde taşıma ve dolaşım sistemleri ile ilgili rehber materyallerin geliştirilmesi
Developing guide materials about transport and circulatory system in biology instruction
- Tez No: 96773
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ RIZA AKDENİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Eğitim ve Öğretim, Biology, Education and Training
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
ÖZET Müfredat programlan; ders kitabı, öğretmen ve öğrenci kaynak kitapları, ayrı bir problem kitabı, değerlendirme kitapları gibi öğeler içermektedir. Biyoloji öğretmenlerinin de kendi uygulamalarına yardımcı olabilecek kaynak kitaplara ihtiyaç duyduklarını belirtmeleri, onlara rehberlik edecek materyallerin geliştirilmesini gerektirmektedir. Bu çalışmada; Biyoloji öğretmenlerinin kullandıkları strateji ve metotları belirlemede 6 öğretmenle informal mülakat, 5 öğretmenle de gözlem çalışmaları yapılmıştır. Tasarlanıp geliştirilen rehber materyallerde öğretmenlere, alternatif strateji ve metotlar sunularak kalıcı öğrenmenin oluşmasında yardımcı olunmaya çalışılmıştır. Çalışma konusu, 10 öğretmenle yapılan informal mülakatlar sonucu saptanmıştır. Böylece“Tam Öğrenme”stratejisinden yararlanılarak“Taşıma ve Dolaşım Sistemi”ünitesinde rehber materyaller hazırlanmıştır. Rehber materyaller 3 Biyoloji öğretmeni ile tasarlanmış, deneyimli 3 Biyoloji öğretmenine sunularak eksiklikleri giderilmiş, 3 öğretmen tarafından 3 okuldaki uygulama neticesinde son şekil verilmiştir. Rehber materyaller ikişer saat olarak hazırlanmıştır. Hazırlanan test için basan yeterlilik düzeyi %70 alınarak değerlendirme yapılmıştır. Test sonuçlarının değerlendirilmesiyle uygulama öğretmenlerinin sınıflarında yeterli öğrenme seviyesine ulaşılmıştır. Uygulama öğretmenlerinin haricindeki sınıflarda ise yeterli öğrenme seviyesine ulaşılamamıştır. Bu durumun açığa çıkmasındaki etken:“Biyoloji öğretmenlerinin sunuş yoluyla öğretme stratejisi ile anlatma, soru-cevap, tartışma yöntemlerinin ağırlıklı olarak kullanması”olarak yorumlanmıştır. Bu sonuçlar ele alındığında öğretmenlerin farklı strateji ve yöntemlerden yararlanmalı ve rehber materyaller tarzında planlar öğretmenlere sunulmalıdır. Anahtar Kelimeler : Rehber Materyal, Müfredat Geliştirme, Biyoloji Öğretimi, Strateji ve Metotlar
Özet (Çeviri)
SUMMARY Developing Guide Materials About“Transport and Circulatory System”in Biology Instruction Curriculum includes materials like work books, teacher and student's books, olso some test books. Presently Biology curriculum does not give the equivalent of this need. Biology theachers point out that they need some books which could help them for their classroom practies. All these effects point out that instructional materials which could guide the theachers should be developed. Many strategies and methods can use in the classroom practises during the teaching- learning process. In this study, strategies and methods which the biology theachers are used find out. The content of this study was detemined as a result of informal interviews with experience teachers. In order to establish the simple materials, some information are taken“Mastery Learning Model”. Guide materials are designed with three biology teachers. Guide materials are prepared for 2 hours. Related assesment was done on the basis of the accepted level of 70 percentage to determine the learning level of the materials. The results of the implemented test showed that those who use the developed materials their students reached the suitable learning level, in contrast, those who did not use these materials their students did not reach suitable learning levels. The effect which points out this situation was determinet as the teaching strategies of the biology teachers and explaning, questions-answers and discussing. As a result of this study, it seems clearly that the teachers should use different strategies and methods and teachers' guide materials in their teaching. Key Words :Guide Materials, Curriculum Development, Teaching Biology, Strategies and Methods. VI