Yoğun bakım ünitesinde makine öğrenimi yaklaşımıyla deliryum riskinin belirlenmesi
Intensive care unit machine learning approach delirium risk assessments
- Tez No: 967734
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DERYA ÇINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İZMİR BAKIRÇAY ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Deliryum, ani başlangıçlı bilişsel bozukluklar, dikkat ve farkındalık değişiklikleri ile karakterize, yoğun bakım ünitelerinde (YBÜ) morbidite ve mortaliteyi artıran önemli bir sendromdur. Bu çalışma, YBÜ hastalarında makine öğrenimi (ML) yaklaşımıyla deliryum riskinin belirlenmesini amaçlamıştır. Tanımlayıcı ve kesitsel tipte yürütülen çalışmaya, bir devlet hastanesinin 2. ve 3. basamak YBÜ'nde yatan 150 hasta dâhil edilmiştir. Araştırmanın verileri; Hasta Tanıtıcı Bilgi Formu, Yoğun Bakım Ünitesinde Konfüzyon Değerlendirme Ölçeği (CAM-ICU), Richmond Sedasyon Ajitasyon Skalası (RASS), Görsel Analog Skala (VAS), Davranışsal Ağrı Skalası (DAS), Wong-Baker Ağrı Skalası, Akut Fizyoloji ve Kronik Sağlık Değerlendirmesi (APACHE II), Ardışık Organ Yetmezliği Değerlendirmesi (SOFA) ve Hemşirelik Deliryum Tarama Skalası (Nu-DESC) kullanılarak toplanmıştır. Deliryum gelişimini tahmin etmek amacıyla Logistik Regresyon, Random Forest ve XGBoost denetimli makine öğrenmesi modelleri eğitilmiş ve karşılaştırılmıştır. Katılımcıların sosyodemografik ve klinik özelliklerine göre deliryum gelişmesinde yatış tanısı (p=0.008), mekanik ventiltasyon kullanımı (p=0.006) ve uyku süresi (p=0.000) açısından istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmıştır. Diğer sosyodemografik ve klinik değişkenler arasında anlamlı farklılık yoktur (p>0.05). Makine öğrenimi modellerinin performans metriklerine göre Lojistik Regresyon ve Random Forest modelleri %93.3, XGBoost modeli ise %90 doğrulukla deliryum gelişimini tahmin etmede yüksek doğruluk sergilemiştir. Tüm modellerin ROC-AUC skorlarının 0.97'nin üzerinde olduğu tespit edilmiştir. Modellerin değişken önem sıralaması analizlerine göre özellikle Nu-DESC ve RASS skorları, deliryum gelişimi tahmininde diğer değişkenlere göre en yüksek öneme sahip değişkenler olarak öne çıkmıştır. Modellerin olasılık tahminleri, modellerin deliryum gelişme riskine göre hasta grubunu“düşük risk”ve“yüksek risk”olarak net şekilde ayrıştırabildiğini göstermiştir. Çalışma sonucunda, yoğun bakım hastalarında deliryum gelişimini öngörmek amacıyla geliştirilen makine öğrenimi modelleri (Lojistik Regresyon, Random Forest ve XGBoost), elde edilen veri setinde oldukça yüksek başarı sergilemiştir. Modellerin deliryum riskinin belirlenmesinde yüksek doğruluğu ve güçlü ayrıştırıcı yeteneği, olasılık skorlarının güvenle kullanılabileceğini göstermektedir. Deliryum yönetiminde kanıta dayalı hemşirelik uygulamalarına yapay zekâ araçlarının entegre edilmesi, yatak başı karar alma süreçlerini kolaylaştırarak YBÜ'nde bireyselleştirilmiş deliryum riskinin belirlenmesini sağlayabilir. Makine öğrenimi yaklaşımının hemşirelik iş yükünü azaltacağı ve maliyet etkin bir bakım sağlayacağı öngörülmektedir. Gelecekte yapılacak araştırmalar, tahmin skoruna dayalı müdahalelerin mortalite, ventilatör gün sayısı ve yoğun bakım kalış süresi üzerindeki etkilerini ölçmeye odaklanabilir. Ayrıca derin sedasyondaki hastaların modele dâhil edilmesi yönünde protokoller geliştirilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Delirium is a significant syndrome characterised by sudden onset cognitive impairments, changes in attention and awareness, which increases morbidity and mortality in intensive care units (ICUs). This study aimed to determine the risk of delirium in ICU patients using a machine learning (ML) approach. This descriptive, cross-sectional study included 150 patients hospitalized in a tertiary ICU of a public hospital. Data were collected using the Patient Identification Form, Confusion Assessment Scale in the Intensive Care Unit (CAM-ICU), Richmond Sedation Agitation Scale (RASS), Visual Analog Scale (VAS), Behavioral Pain Scale (DAS), Wong-Baker Pain Scale, Acute Physiology and Chronic Health Evaluation (APACHE II), Sequential Organ Failure Assessment (SOFA), and Nursing Delirium Screening Scale (Nu-DESC). Logistic regression, random forest, and XGBoost supervised machine learning models were trained and compared to predict the development of delirium. According to the sociodemographic and clinical characteristics of the participants, a statistically significant difference was found in terms of hospitalization diagnosis (p=0.008), use of mechanical ventilation (p=0.006), and sleep duration (p=0.000) in the development of delirium. There were no significant differences between other sociodemographic and clinical variables (p>0.05). According to the performance metrics of the machine learning models, the Logistic Regression and Random Forest models demonstrated high accuracy in predicting the development of delirium with 93.3% accuracy, while the XGBoost model showed 90% accuracy. The ROC-AUC scores of all models were found to be above 0.97. According to the analysis of the variable importance rankings of the models, Nu-DESC and RASS scores, in particular, stood out as the variables with the highest importance compared to other variables in predicting the development of delirium. The probability estimates of the models showed that the models could clearly distinguish the patient groups as“low risk”and“high risk”based on the risk of developing delirium. As a result of the study, machine learning models' high accuracy and strong discriminatory ability in determining delirium risk demonstrate that probability scores can be used with confidence. The integration of artificial intelligence tools into evidence-based nursing practices in the management of delirium can facilitate bedside decision-making processes, thereby enabling the determination of individualised delirium risk in the ICU. It is anticipated that the machine learning approach will reduce the workload of nurses and provide cost-effective care. Future research could measure the effects of predictive score-based interventions on mortality, ventilator days, and length of ICU stay. Furthermore, protocols for including deeply sedated patients in the model are recommended.