Kadınlarda reformer pilates ve core stabilizasyon egzersizlerinin ağrı, korku-kaçınma davranışları, yaşam kalitesi, uyku kalitesi üzerine olan etkilerinin karşılaştırılması
Comprasion of the effects of reformer pilates and core stabilization exercises on pain, fear-avoidance behaviors, quality of life, sleep quality in women
  1. Tez No: 967733
  2. Yazar: ECE SUDE KAFALI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DEMET BİÇKİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu tez çalışması, kadınlarda reformer pilates ve core stabilizasyon egzersizlerinin ağrı, korku-kaçınma davranışı, uyku kalitesi ve yaşam kalitesi üzerindeki etkilerinin karşılaştırılmasını amaçlamıştır. Çalışma reformer pilates, core stabilizasyon ve kontrol grubu olmak üzere üç farklı grubu içermektedir. Çalışmaya toplamda 66 gönüllü kadın birey katıldı. Katılımcılara, çalışmanın amacı, kapsamı ve yöntemi konusunda detaylı bilgi verildi ve bilgilendirilmiş gönüllü onam formları alındı. Araştırma kapsamında reformer pilates ve core stabilizasyon grubuna dört haftalık bir egzersiz programı uygulandı. Egzersiz programının etkilerini değerlendirmek amacıyla, program öncesi ve sonrasında Fonksiyonel Bel Ağrısı Skalası, Korku-Kaçınma İnanışları anketi, SF-12 Yaşam Kalitesi Ölçeği ve Temel Uyku ve Uykusuzluk Şikayetleri ölçeği kullanıldı. Çalışmanın reformer pilates ve core stabilizasyon egzersizleri adına ağrı, Korku-Kaçınma İnanışı, yaşam kalitesi ve uyku kalitesi üzerindeki etkilerini karşılaştırmaya yönelik literatüre katkı sağlaması beklenmektedir. Elde edilen veriler her iki egzersiz türünün ağrı, Korku-Kaçınma Inanışı, yaşam kalitesi ve uyku kalitesi üzerindeki etkilerinin istatistiksel olarak analiz edildiğini göstermektedir. Bu çalışma reformer pilates ve core stabilizasyon egzersizlerinin ağrı, Korku-Kaçınma İnanışı, yaşam kalitesi ve uyku kalitesi üzerindeki karşılaştırmalı etkinliğini ortaya koyarak, egzersiz programlarının planlanması ve uygulanmasında rehberlik etmeyi amaçlamaktadır. Çalışma sonuçlarına göre, Ağrı üzerinde reformer pilates ve core stabilizasyon egzersizlerinin birbiri üzerine üstünlüğü tespit edilmemişken; iki grupta da kontrol grubuna kıyasla üstünlük tespit edilmiştir. Korku-Kaçınma tutumu üzerinde core stabilizasyon egzersizlerinin, reformer pilatesten üstün olduğu tespit edilmiştir. İki grupta da kontrol grubuna kıyasla üstünlük tespit edilmiştir. Mental yaşam kalitesi üzerinde reformer pilates ve core stabilizasyon egzersizlerinin birbiri üzerine üstünlüğü tespit edilmemişken; iki grupta da kontrol grubuna kıyasla üstünlük tespit edilmiştir. Fiziksel yaşam kalitesi üzerinde reformer pilatesin, core stabilizasyon egzersizlerinden üstün olduğu tespit edilmiştir. İki grupta da kontrol grubuna kıyasla üstünlük tespit edilmiştir. Uyku kalitesi üzerinde reformer pilates'in core stabilizasyon egzersizlerinden üstün olduğu tespit edilmiştir. Reformer pilateste kontrol grubuna kıyasla anlamlı fark tespit edilirken; core stabilizasyon grubunda kontrol grubuna kıyasla istatistiksel olarak anlamlı bir üstünlük bulunmadı. Bu bağlamda, çalışmanın bulgularının hem akademik literatüre hem de uygulama alanlarına önemli katkı sağlayacağı öngörülmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis aimed to compare the effects of reformer Pilates and core stabilization exercises on pain, fear-avoidance behavior, sleep quality, and quality of life in women. The study included three different groups: reformer Pilates, core stabilization, and a control group. A total of 66 female volunteers participated in the study. Participants were provided detailed information about the purpose, scope, and methodology of the study, and informed consent forms were obtained. A four-week exercise program was implemented in the reformer Pilates and core stabilization groups. To assess the effects of the exercise program, the functional low back pain scale, the Fear-Avoidance Beliefs questionnaire, the SF-12 Quality of Life Scale, and the Basic Sleep and Insomnia Complaints Scale were used before and after the program. The study is expected to contribute to the literature by comparing the effects of reformer Pilates and core stabilization exercises on pain, fear-avoidance beliefs, quality of life, and sleep quality. The data obtained indicate that the effects of both exercise types on pain, fear-avoidance beliefs, quality of life, and sleep quality were statistically analyzed. This study aims to guide the planning and implementation of exercise programs by demonstrating the comparative effectiveness of reformer Pilates and core stabilization exercises on pain, fear-avoidance beliefs, quality of life, and sleep quality. According to the study results, while no superiority of reformer Pilates and core stabilization exercises was found on pain, superiority was found in both groups compared to the control group. Core stabilization exercises were found to be superior to reformer Pilates on fear-avoidance behavior. Superiority was found in both groups compared to the control group. While no superiority of reformer Pilates and core stabilization exercises was found on mental quality of life, superiority was found in both groups compared to the control group. Reformer Pilates was found to be superior to core stabilization exercises on physical quality of life. Superiority was found in both groups compared to the control group. Reformer Pilates was found to be superior to core stabilization exercises on sleep quality. While a significant difference was found in reformer Pilates compared to the control group, no statistically significant superiority was found in the core stabilization group compared to the control group. In this context, it is anticipated that the findings of the study will make a significant contribution to both academic literature and application areas.