Yarışmacı ve rekreatif düzeyde vücut geliştirme sporu yapan bireylerin FMS skorlarının incelenmesi
An examination of FMS scores among individuals engaged in competitive and recreational-level bodybuilding
- Tez No: 967761
- Danışmanlar: PROF. DR. SELAMİ YÜKSEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trabzon Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışma, vücut geliştirme sporuyla ilgilenen yarışmacı ve rekreatif düzeyde bireylerin Fonksiyonel Hareket Skoru (FMS) açısından karşılaştırılmasını amaçlamaktadır. Araştırma grubunu, Trabzon ilinde bulunan 15 erkek vücut geliştirme yarışmacısı ve 15 erkek rekreatif birey oluşturmuş olup, katılımcılar ölçümlere gönüllü olarak dâhil edilmiştir. Çalışmada, her iki grubun FMS skorları incelenmiş ve ayrıca eğitim düzeyi, sakatlık geçmişi, branş ve meslek gibi demografik değişkenlere göre farklılıklar analiz edilmiştir. Bulgular, yarışmacı bireylerde bazı fonksiyonel hareket kapasitelerinde kayıplar olabileceğini göstermektedir. Yoğun ve sürekli antrenman süreçlerinin mobilite, stabilite ve motor kontrol üzerinde olumsuz etkiler yaratabileceği düşünülmektedir. Özellikle kas kütlesi ve güç performansına odaklanan yüksek yoğunluklu antrenmanlar, bazı temel hareket paternlerinde sınırlamalara yol açabilmekte ve bu durum sakatlanma riskini artırabilmektedir. Öte yandan, rekreatif düzeyde yapılan vücut geliştirme antrenmanlarının kas gelişimini desteklerken, fonksiyonel hareket becerilerinin korunmasına ve genel fiziksel yeterliliğin dengeli bir şekilde sürdürülmesine imkân sağladığı gözlemlenmiştir. Bu sonuçlar, vücut geliştirme sporunun yalnızca estetik ve performans hedefleriyle sınırlı kalmayıp, fonksiyonel sağlık, hareketlilik ve sakatlık riskinin azaltılması açısından da önem taşıdığını ortaya koymaktadır. Antrenman programlarının güç ve hipertrofi çalışmalarının yanı sıra mobilizasyon, esneklik ve dengeyi destekleyen egzersizleri de içerecek şekilde planlanması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to compare the Functional Movement Score (FMS) of competitive and recreational-level individuals engaged in bodybuilding. The research group consisted of 15 male bodybuilding competitors and 15 male recreational individuals from the province of Trabzon, all of whom voluntarily participated in the assessments. In the study, the FMS scores of both groups were examined, and differences were analyzed based on demographic variables such as education level, injury history, sport discipline, and occupation. The findings suggest that competitive individuals may experience deficiencies in certain functional movement capacities. It is thought that intense and continuous training processes can have negative effects on mobility, stability, and motor control. High-intensity training programs that focus primarily on muscle mass and strength performance may lead to limitations in some fundamental movement patterns, thereby increasing the risk of injury. On the other hand, recreational-level bodybuilding training has been observed to support muscle development while also helping to preserve functional movement skills and maintain overall physical competence in a balanced manner. These results indicate that bodybuilding should not be limited to aesthetic and performance goals alone, but also holds importance in terms of functional health, mobility, and injury prevention. It is recommended that training programs include exercises that support mobilization, flexibility, and balance, in addition to strength and hypertrophy work.