Bir tıp dergisinin tıp tarihi ve etik bakış açısı ile irdelenmesi
An examination of a medical journal from the perspective of medical history and ethics
- Tez No: 967762
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SELDA OKUYAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Deontoloji ve Tıp Tarihi, Medical History and Ethics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıp Tarihi ve Etik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Giriş ve Amaç: Dergiler bilimsel bilgi paylaşımında ve erişiminde vazgeçilmezdir. Tarihsel süreçte XVII yüzyıldan itibaren bilimsel gelişmelerin hız kazanması, bilgiye olan ilginin ve gereksinimin artışı geniş kitlelerce paylaşma ihtiyacını beraberinde getirmiştir. Akademik bilgi paylaşımının yayılması ve hızlanmasıyla bilimsel dergiler zamanla önemli bir bilimsel iletişim aracı hâline gelmiştir. Dergiler ulusal ve uluslararası çevrelerde etkinlik sağlamaya çalışmışlardır. Ulusal ölçekte en köklü dergilerden biri olan, döneminin en uzun süreli tıp dergisi olma unvanını kazanan Dirim, tıp tarihi açısından döneminin medikal boyutunu aktarmanın yanısıra tıbbın etik boyutlarını görünür kılmıştır. Çalışmada, Dergi'nin 1926 ve 2015 yılları arasında yayımlanan ve ulaşılabilen sayılarının içerik yönünden incelenmesi amaçlanmıştır. Materyal ve Yöntem: Araştırma, 1–30 Mayıs 2024 tarihleri arasında nitel ve nicel yöntemler kullanıldığı karma (mixed method) bir içerik analiz metoduyla gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın materyalini, Mersin Üniversitesi Tıp Tarihi ve Etik Anabilim Dalı Kütüphanesindeki Dirim Tıp Dergisi'nin 1969–1993 yılları arasına ait 175, derginin çevrimiçi platformdan erişilebilen 1926–2015 yılları arasındaki 26 sayı olmak üzere araştırma kapsamında toplam 202 sayıda yer alan makaleler değerlendirilmiştir. Dergide yer alan makaleler; konu başlıkları, yıllara göre dağılımları ve içerik türlerine göre (tıp tarihi, tıp etiği, diğer) kategorize ederek analiz edilmiş, ardından tıp tarihi ve etik içeriklerin betimsel analizi sağlanmıştır. Bulgular: İncelenen 202 sayının 98'inde tıp tarihi, 23'ünde tıp etiği içerikli makale tespit edildi. Tematik içeriklerine göre, toplam 3.602 makalenin %3,94'ü tıp tarihi, %0,64'ü tıp etiği, %95,42'si klinik ve diğer türdedir. Tıp tarihi çoğunlukla ünlü hekimler-biyografileri, tıbbi kurumlar-yapılarıyla tıp eğitimi, tıp etiğiyse tıbbi deontoloji, mesleki sorumluluklar konularına odaklanmıştır. Tartışma ve Sonuç: Dergi, tıp tarihi açısından yoğun, tıp etiği açısından dönemin koşullarını yansıtan sınırlı içerikli bir kaynaktır. Ancak başta Süheyl Ünver olmak üzere öncü isimlerin makaleleriyle tıp tarihi ile etik alanındaki çalışmaların görünürlüğünde belirleyiciliği yadsınamaz. Bu tez çalışması, dergideki makale içeriklarini tematik ve dönemin koşulları ile karşılaştırmalı ortaya koyarak literatüre ve sonraki çalışmalara önemli katkı sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: Journals are indispensable for sharing and accessing scientific information. Historically, the acceleration of scientific developments, along with the growing interest in and need for information, has led to the need for widespread sharing. With the expansion and acceleration of academic knowledge sharing, scientific journals have become important tools of scientific communication. Journals have striven to establish influence in national and international arenas. Dirim, one of the most established journals nationally and the longest-running medical journal of its time, not only conveyed the medical dimension of its time in terms of medical history but also highlighted the ethical dimensions of medicine. This study aimed to examine the content of the accessible issues of the Journal published between 1926 and 2015. Materials and Metods: The research was conducted using a mixed-method content analysis method using qualitative and quantitative methods between May 1 and 30, 2024. The study material consisted of articles from 202 issues of the Dirim Medical Journal, housed in the Mersin University Medical History and Ethics Department Library, including 175 issues from 1969 to 1993 and 26 issues from 1926 to 2015, accessible online. The articles in the journal were analyzed by categorizing them according to subject headings, distribution by year, and content type (history of medicine, medical ethics, other). A descriptive analysis of the medical history and ethics content was then provided. Findings: Of the 202 issues examined, 98 contained articles on the history of medicine and 23 contained articles on medical ethics. Based on thematic content, 3.94% of the 3,602 articles were on the history of medicine, 0.64% on medical ethics, and 95.42% on clinical and other topics. Medical history focused primarily on biographies of famous physicians, medical education with its medical institutions and structures, and medical ethics focused on medical deontology and professional responsibilities. Discussion and Conclusion: The journal is a resource with extensive medical history content and limited content reflecting the conditions of the period in terms of medical ethics. However, its influence on the visibility of studies in medical history and ethics, through articles by pioneering figures, especially Süheyl Ünver, is undeniable. This thesis will make a significant contribution to the literature and subsequent studies by presenting the journal's article content thematically and comparatively with the conditions of the period.