Öğretmenlerin iş doyumları ile sessiz istifa davranışları arasındaki ilişki
The relationship between teachers' job satisfaction and quiet quitting behaviors
- Tez No: 967783
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 164
Özet
Amaç: Bu araştırmada öğretmenlerin iş doyumları ile sessiz istifa davranışları arasındaki ilişkiyi belirlemek amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Bu doğrultuda 2024-2025 eğitim öğretim yılı güz döneminde Kütahya il genelinde bulunan kamu ilkokul, ortaokul, Anadolu lisesi ve meslek liselerinde çalışan 364 öğretmene ulaşılmış ve veriler toplanmıştır. Araştırmada veriler, Yılmaz, Arık ve Çelik (2024) tarafından geliştirilen Öğretmenler İçin Sessiz İstifa Ölçeği ve Hackman ve Oldham (1975) tarafından geliştirilen, Silah (2002) tarafından Türkçeye uyarlanan ve Taşdan (2008) tarafından öğretmenler üzerinde uygulanan İş Doyum Ölçeği ile toplanmıştır. Araştırma, tarama modelinde desenlenmiştir. Araştırmada, öğretmenlerin iş doyumları ile öğretmenlerin sessiz istifa davranışlarına ilişkin görüşlerini belirlemek amacıyla betimsel istatistikler, karşılaştırmalar için t-testi ve tek yönlü varyans analizi kullanılmıştır. Öğretmenlerin iş doyumları ile sessiz istifa davranışları arasındaki ilişkiyi belirlemek için Pearson Çarpım Moment Korelasyon Katsayısı kullanılmıştır. Bulgular: Araştırma sonucunda öğretmenlerin iş doyum düzeylerini“Beni orta düzeyde tatmin eder”şeklinde tanımladıkları ve genel olarak orta seviyede bir iş doyumuna sahip oldukları belirlenmiştir. Öğretmenlerin iş doyumuna ilişkin algılarında; cinsiyet, medeni durum, okul türü, eğitim durumu ile okuldaki toplam öğrenci ve öğretmen sayısı değişkenlerine göre anlamlı bir farklılık bulunmazken, yaş ve mesleki kıdem değişkenleri açısından anlamlı farklılıklar olduğu tespit edilmiştir. Öğretmenlerin sessiz istifa davranışlarını ise genellikle“Bazen”şeklinde tanımladıklarını ve orta düzeyde sessiz istifa davranışı sergiledikleri görülmüştür. Sessiz istifa davranışlarına ilişkin algılarında; cinsiyet, medeni durum, okul türü, eğitim durumu, mesleki kıdem ile okuldaki toplam öğrenci ve öğretmen sayısı değişkenlerine göre anlamlı bir farklılık bulunmazken, yaş değişkenine göre anlamlı bir farklılık olduğu saptanmıştır. Sonuç: Araştırmaya katılan öğretmenlerin iş doyumu ile sessiz istifa davranışları arasında orta düzeyde, negatif yönlü ve anlamlı bir ilişki olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aims to determine the relationship between teachers' job satisfaction and quiet quitting behaviors. Materials and Methods: In this context, data were collected from 364 teachers working in public primary schools, middle schools, Anatolian high schools, and vocational high schools across Kütahya province during the fall semester of the 2024–2025 academic year. The data were collected using the Quiet Quitting Scale for Teachers, developed by Yılmaz, Arık, and Çelik (2024), and the Job Satisfaction Scale, originally developed by Hackman and Oldham (1975), adapted into Turkish by Silah (2002), and previously applied to teachers by Taşdan (2008). The research was designed using a survey model. Descriptive statistics were employed to identify teachers' perceptions of their job satisfaction and quiet quitting behaviors, while t-tests and one-way ANOVA were used for comparisons. Pearson Product-Moment Correlation Coefficient was applied to determine the relationship between teachers' job satisfaction and quiet quitting behaviors. Results: The findings revealed that teachers generally described their job satisfaction as“moderately satisfying”, indicating a medium level of job satisfaction overall. While no statistically significant differences were found in teachers' perceptions of job satisfaction based on gender, marital status, school type, educational background, or the number of students and teachers in the school, significant differences were observed in relation to age and years of professional experience. Teachers described their quiet quitting behaviors mostly as occurring“sometimes,”indicating a moderate level of quiet quitting behavior. No statistically significant differences were found in teachers' perceptions of quiet quitting behaviors based on gender, marital status, school type, educational background, professional experience, or the number of students and teachers in the school; however, a significant difference was identified based on age. Conclusion: It was determined that there is a moderate, negative and significant relationship between the job satisfaction and silent resignation behaviors of the teachers who participated in the study.