Orman kaynaklarının toplam ekonomik değerinin tahmini ve stratejik yönetim planlamasında bir araç olarak kullanımı (altındere vadisi milli parkı örneği)
Estimation of the total economic value of forest resources and its use as a tool in strategic management planning (a case study in altindere valley national park)
- Tez No: 967806
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA FEHMİ TÜRKER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 196
Özet
Milli parklar gibi biyolojik çeşitliliğin, kültürel mirasın ve çeşitli ekosistem hizmetlerinin yoğunlaştığı alanlarda bu hizmetlerin ekonomik değerlerinin belirlenmesi, bu tür alanlar ve bu alanlarda öne çıkan orman kaynakları için koruma ve kullanma dengesini gözeten politikaların geliştirilmesi ve bunların sürdürülebilir yönetimi açısından büyük önem taşımaktadır. Bu tez çalışmasında, Altındere Vadisi Milli Parkı için belirlenen 11 farklı işlev yardımıyla alanın toplam ekonomik değerinin tahmini ve ardından bu değerlerin ilgili alanın stratejik planlama kapsamında kullanılabilirliğinin irdelenmesi amaçlanmaktadır. Çalışma sonucunda, milli parkın toplam ekonomik değeri içerisinde varlık, miras ve seçenek değerlerinin önemli bir paya sahip olduğu görülmektedir. Ayrıca, 11 işlev içerisinden seçilen 4 tanesi yardımıyla alanın farklı yönetim senaryolarını temsil eden 5 strateji geliştirilmiştir. Söz konusu stratejiler, doğrusal programlama tekniği yardımıyla modellenmiş ve optimize edilmiştir. Model çıktıları, 50 yıllık plan süresince toplam ekonomik değerin en çoklanmasını hedefleyen stratejinin, özellikle koruma öncelikli yönetim hedefleriyle uyumlu olduğunu ve alanın uzun vadeli sürdürülebilirliği açısından önemli katkılar sağlayabileceğini ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
In areas such as national parks, where biodiversity, cultural heritage, and a wide range of ecosystem services are concentrated, determining the economic value of these services is of great importance for developing policies that balance conservation and utilization and for ensuring the sustainable management of these areas. This dissertation aims to estimate the total economic value of the Altındere Valley National Park based on 11 identified ecosystem functions and to examine the applicability of these values within the strategic planning framework of the area. The findings indicate that existence, bequest, and option values constitute a significant portion of the total economic value of the national park. Furthermore, five management strategies, representing different scenarios for the area, were developed using four selected ecosystem services. These strategies were modeled and optimized through a linear programming approach. The model outputs demonstrate that the strategy aiming to maximize total economic value over a 50-year planning period aligns particularly well with conservation-oriented management objectives and can make significant contributions to the long-term sustainability of the area.