Through dust and light: constraining the distanceto the GBHT 4U 1630-47 through high resolution MMand X-ray observations
Toz ve ışık aracılığıyla: GBHT 4U 1630-47 kaynağınınuzaklığının yüksek çözünürlüklü MM ve X-ışınıgözlemleriyle sınırlandırılması
  1. Tez No: 967841
  2. Yazar: AHMED ABDULLAH ABBASI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMRAH KALEMCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sabancı Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Accurately determining the distance to Galactic blackhole X-ray binaries is critical for understanding their intrinsic luminosities, accretion physics, and jet properties. However, for sources which are highly obscured by dust, traditional distance estima- tion methods often fail. In this thesis, we present a novel imaging-based methodology which utilizes high-resolution millimeter observations from the Atacama Pathfinder Experiment APEX combined with X-ray data from Chandra to constrain the dis- tance to the galactic blackhole transient (GBHT) 4U 1630-47 through the modeling of its dust scattering halo (DSH). We identify 15 molecular clouds from the 12CO data and generate synthetic DSH images for all possible near/far configurations of these clouds across a grid of candi- date source distances and subsequently fit the images both radially and azimuthally. Our analysis favors a source distance of 11.5 kpc, with strong constraints on several molecular clouds. We perform Monte Carlo analysis to quantify uncertainties and find a robust peak in best-fit distances at 11.5 kpc. While 13.6 kpc also yielded good statistical fits, it is ultimately discarded due to observational inconsistencies. This thesis demonstrates the power of combining high-resolution mm observations with X-ray imaging to resolve kinematic distance ambiguities and constrain the source distance. The methodology developed here builds upon the foundation laid in Kalemci, Maccarone & Tomsick (2018), and is also presented in E. Kalemci (2025).
Özet (Çeviri)
Galaktik karadelik X-ışını ikili sistemlerinin uzaklığının hassas şekilde belirlenmesi, bu kaynakların içsel ışıma gücü, yığılma fiziği ve jet özelliklerinin anlaşılması açısın- dan kritik öneme sahiptir. Ancak, yoğun şekilde tozla örtülmüş kaynaklar için ge- leneksel uzaklık tahmin yöntemleri çoğu zaman yetersiz kalmaktadır. Bu tezde, Atacama Pathfinder Experiment (APEX) tarafından sağlanan yüksek çözünürlüklü milimetre gözlemleri ile Chandra'dan elde edilen X-ışını verilerini birleştiren ve 4U 1630-47 isimli galaktik kara delik geçici kaynağının toz saçılma halesini (DSH) mod- elleyerek uzaklığını kısıtlayan yeni bir görüntüleme tabanlı yöntem sunulmaktadır. 12CO gözlemlerinden 15 moleküler bulutu tespit edip ve bu bulutların olası yakın/uzak yerleşimlerine karşılık gelen tüm aday kaynak uzaklıklarını kullanarak sentetik DSH görüntüleri üretiyor, ardından bu görüntüleri hem radyal hem de açısal olarak eşleştiriy- oruz. Analizimiz, bazı moleküler bulutlar üzerinde güçlü kısıtlamalarla birlikte, kaynak uzaklığı olarak 11.5 kpc'yi desteklemektedir. Belirsizlikleri nicellendirmek için Monte Carlo analizi gerçekleştiriyor ve en iyi uyumlu uzaklıklarda 11.5 kpc civarında belirgin bir tepe gözlemliyoruz. 13.6 kpc uzaklığı da istatistiksel olarak iyi uyum sağlamış olsa da, gözlemsel tutarsızlıklar nedeniyle elenmiştir. Bu tez, yüksek çözünürlüklü milimetre gözlemlerinin X-ışını görüntüleme ile birleştirilmesinin, kine- matik uzaklık belirsizliklerini gidermede ve kaynak uzaklığını kısıtlamada ne denli etkili olduğunu ortaya koymaktadır. Bu çalışmada geliştirilen yöntem, Kalemci et. al. (2018) tarafından atılan temeller üzerine inşa edilmiştir ve ayrıca E. Kalemci (2025) çalışmasında da sunulmuştur.