The analysis of English textbooks used for 2nd graders
2. sınıf İngilizce ders kitaplarının analizi
  1. Tez No: 967842
  2. Yazar: MUSTAFA ARSLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA ÖZLEM SAKA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu tez, İngilizce dil öğretim materyallerinin etkililiğini, ikinci sınıf öğrencilerinin gelişimsel ihtiyaçlarıyla uyumluluklarını, öğrencileri etkileme kapasiteleri, kültürel temsiliyetleri ve müfredat hedeflerine bağlılıkları açısından incelemektedir. Kapsamlı bir literatür taraması, detaylı bir kontrol listesi değerlendirmesi ve MEB'in İngilizce Ders Kitabı ile Bonny English'i kullanan öğretmenlerle yapılan mülakatlar aracılığıyla, bu çalışma materyallerin pedagojik ve pratik açıdan güçlü ve zayıf yönlerine ilişkin bir anlayış sunmaktadır. Bulgular, her iki kaynağın İngilizce konuşulan kültürleri yansıtma açısından yetersiz olduğunu göstermektedir. Öğretmen ve öğrenciler için ek materyallerin eksikliği, etkili eğitim - öğretimi desteklemek amacıyla ek kaynaklara ihtiyaç duyulduğunu göstermektedir. Hazırlanacak materyallerin kültürel temsiliyeti arttırması, öğrenme aktivitelerini çeşitlendirmesi, öğretmenlere kapsamlı destek sağlaması ve teknoloji ile çoklu medya kaynaklarını dahil etmesi tavsiye edilir. Bu tez, iyi tasarlanmış İngilizce dil öğretim materyallerinin, erken yaşta dil öğrenenler için bütüncül ve zenginleştirici bir öğrenme deneyimi sağlamadaki kritik rolünü vurgulayarak sonuçlanmaktadır. Eğitim materyallerini erken yaşta dil öğrenenlerin gelişen ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde iyileştirmek ve uyarlamak için eğitimciler, müfredat geliştiriciler ve politika yapıcılar arasında sürekli iş birliği olmalıdır.
Özet (Çeviri)
This thesis explores the effectiveness of English language teaching materials for second- grade students, focusing on their alignment with developmental needs, engagement capabilities, cultural representation, and adherence to curriculum goals. Through, a detailed checklist evaluation, and interviews with teachers, this study provides a nuanced understanding of the materials' strengths and weaknesses from both a pedagogical and practical perspective. The findings reveal deficiencies in cultural content and authenticity, underscoring the need for materials that encompass a broader, more inclusive representation of Englishspeaking cultures. Moreover, the lack of supplementary materials for teachers and students emerges as a significant gap, indicating the necessity for additional resources to support effective teaching and learning. Recommendations for future materials include enhancing cultural representation, diversifying learning activities, providing comprehensive teacher support, and incorporating technology and multimedia resources. This thesis concludes by emphasizing the critical role of well-designed English language teaching materials in fostering a holistic and enriching language learning experience. It calls for ongoing collaboration among educators, curriculum developers, and policymakers to refine and adapt teaching resources, ensuring they meet the evolving needs of young language learners.