A cognitive linguistics based approach to teaching polysemous words in an English for academic purposes context
Akademik amaçlı İngilizce bağlamında çok anlamlı sözcüklerin öğretilmesine yönelik bilişsel dil bilimine dayalı bir yaklaşım
- Tez No: 967915
- Danışmanlar: PROF. DR. BİNNUR İLTER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Zengin bir kelime dağarcığına sahip olmak, dil öğrenenlerin akademik ortamlarda yetkin olabilmeleri için kritik bir rol oynar. Dil öğrenenlerin kelime dağarcıklarını edinip genişletebilmeleri için sözcük öğelerini öğrenmede yetkin olmaları gerekir. Ancak, çok anlamlı kelimeler gibi sözcük öğelerinin farklı dillerdeki anlam ve bağlam kullanımlarındaki farklılıklar nedeniyle, dil öğrenenler bu tür sözcük öğelerinin oluşturduğu zorluklarla sıklıkla mücadele ederler. Bilişsel Dilbilim, dilin keyfi olmadığını, aksine, fiziksel dünyadaki insan deneyimlerinin somutlaştırılmasıyla yönetildiğini ve bu deneyimlerin ve soyut düşüncelerin dillerde metaforik olarak ifade edildiğini iddia eder. Aynı ilke, çok anlamlı kelimelerin nasıl oluşturulduğuna da uygulanabilir. Çoğu zaman çok anlamlı kelimelerin diğer anlamları, temel anlamlarından esinlenilerek yan anlamlara aktarılır. Bilişsel Dilbilime göre, çok anlamlı bir kelimenin anlamları arasındaki bu ilişki, bu kelimelerin temsil ettiği imge-şemalarını analiz ederek gösterilebilir. Bu nedenle, mevcut karma yöntem çalışması, çok anlamlı kelimeler Bilişsel Dilbilim tabanlı bir yaklaşımla öğretilirse, çok anlamlı kelimelerin çekirdek anlamı ve ilişkili anlamları arasındaki ilişkinin kolayca algılanabileceğini ve daha uzun süre akılda tutulabileceğini iddia etmektedir. Bu çalışmanın amacı, İngilizce çok anlamlı sözcükleri öğretmek için çeviri yoluyla kelime öğretimi ve Bilişsel Dilbilim yaklaşımlarına dayalı kelime öğretimi olmak üzere iki pedagojik yaklaşımı karşılaştırmaktır. Bu çalışma, Türkiye'deki özel bir üniversitede farklı ülkelerden gelen hazırlık okulu öğrencileriyle (n=22) yürütülmüştür. Katılımcılar kontrol ve deney grubu olmak üzere eşit sayıda iki gruba ayrılmıştır. Kontrol grubu, hedef çok anlamlı sözcükler için çeviriye dayalı geleneksel kelime öğretimi eğitimi alırken, deney grubu imge-şema yaklaşımı ve metafor ilişkilendirmesine dayalı bir eğitim almıştır. Farklı birçok amaç için çok fazla kelime testi mevcut olsa da bu araştırmanın bağlamına uygulanabilir hazır veri toplama ölçütleri yoktu. Bu nedenle tüm veri toplama araçları araştırmacı tarafından bu araştırma için özel olarak oluşturulmuştur. 8 hafta boyunca, verileri toplamak için tanısal kelime bilgisi testi, kesitsel anket, ön, son ve takip tasarımında uygulanan çok anlamlı kelime bilgisi testi ve yarı yapılandırılmış bir görüşme yapıldı. Nicel ve nitel veri sonuçları, çok anlamlı kelimeleri imge-şemaları ve kelimelerin temel anlamı ile ilişkili anlamları arasındaki metafor ilişkisini kullanarak öğretmenin daha iyi öğrenmeye ve hatırlamaya olanak sağladığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Having rich vocabulary plays a critical role for language learners in order for them to be proficient in academic settings. They need to be adept at learning lexical items to be able to acquire and expand their vocabulary knowledge. However, they often struggle with the challenges posed by lexical items such as polysemous words due to their differences in meaning and correct context use across languages. Cognitive Linguistics claims that language is not arbitrary, on the contrary, it is governed by the embodiment of human experiences in the physical world and these experiences and abstract thoughts are expressed metaphorically in languages. The same principle can be applied to how polysemous words are created. Most of the time the other senses of the polysemous words are motivated from their core meaning. According to Cognitive Linguistics, this relationship between a polysemous word's senses can be demonstrated by analyzing image schemas these words represent. For this reason, the present mixed method study claims that if polysemous words are taught from a Cognitive Linguistic based approach, the relationship between the core meaning and the related meanings of the polysemous words will be possible to be perceived easily and can be retained longer. The purpose of this study is to compare two pedagogical approaches for teaching English polysemous words, which are teaching vocabulary through translation and teaching vocabulary based on Cognitive Linguistic approaches. This study was conducted with preparatory school students from different countries (n=22) in one of the private universities in Turkey. The participants were divided into a control and an experimental group in equal numbers. The control group received traditional vocabulary teaching based on translation for the target polysemous words while the experimental group was taught based on the image-schema approach and metaphor association. Although there are a lot of available vocabulary tests for many purposes, there were no readily available data collection measures that were applicable to this research's context. That's why all the data gathering tools were specifically created for this research by the researcher. Over the course of 8 weeks, a diagnostic vocabulary test, cross-sectional survey, polysemous vocabulary test applied in pre, post and follow-up design and a semi- structured interview were conducted to gather the data. Quantitative and qualitative data results show that teaching polysemous words by using image-schemas and metaphor association between the core meaning of the words and their related meanings facilitate better learning and retention.