Sanatsal kapsam için özgün seramik bünye potansiyellerinin araştırılması
Investigation of the potantial of specific ceramic bodies for artistic purposes
  1. Tez No: 967931
  2. Yazar: DİDEM ÖGE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CEREN PEKŞEN
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Kolay bulunabilirliliği ve kolay şekillendirilebilirliği bakımından basit ve iddiasız olan seramik malzeme insanoğlunun ihtiyaçlarına karşılık vererek zaman içerisinde kendi sanat ve bilim alanlarını oluşturmuştur. Endüstrileşme çeşitliliğe sebep olmakla birlikte pazar payını da arttırarak rekabet ve hammadde temininin yurtdışından sağlanıyor olmasıyla birlikte malzemenin maliyetini de arttırmıştır. Sanatsal anlamda bakıldığında ise sanatçıların ve seramik eğitimi alan lisans/lisansüstü öğrencilerin kullanıma hazır bu çamurlara erişimi kolaylaşırken ortaya çıkardıkları ürünlerinde de tek tip malzeme kullanımı gözlemlenmiştir. Bu durum sanatçılar için özgünlük kriterlerini kısıtlayıcı bir hale getirmektedir. Sanatçılar kendi reçeteleri ile hazırladıkları çamurlarda farklı oksitler, pigmentler ya da farklı çamurları karıştırarak yeni kompozisyonlar oluşturarak, özgün seramik bünyeler üretebilmektedirler. Aynı zamanda hazır bünyelere ekledikleri malzemelerle farklı renk ve dokular da elde edebilmektedirler. Son zamanlarda doğal veya atık malzeme katkılı seramik çamurları ile yapılan çalışmalar literatürde yer almaktadır. Yaratıcılığın, sanatsal yaratma ve özgünlük daha önce düşünülmeyeni düşünme, yapılmayanı yapma eylemlerini içeren sürece dayalı bir olgu olduğunu ve bu doğrultuda yapılan bu çalışma ile hazır bünye kullanımı yerine hazırlanacak yeni çamur kompozisyonları ile estetik, artistik ve özgünlük değeri yüksek bünyeler oluşturulması amaçlanmıştır. Yüksek katma değere sahip, çevreye duyarlı ve maliyeti az bünyeler oluşturmaya uygun Orta Karadeniz Bölgesi kumlarının sanatsal çalışmalara da“özgün nitelik”sağlaması, çalışma kapsamında hazırlanan seramik bünyeler ile endüstriyel çamur kullanımına alternatif oluşturarak sanatsal uygulamalara uyarlanması için çalışmalar yapılmıştır. Bu bağlamda, Orta Karadeniz Bölgesi farklı alanlarından temin edilen kumlar ile seramik çamurları hazırlanmış ve hazırlanan yeni çamur bünyelerin sanatsal çalışmalarda kullanılabilirliği araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Ceramic material, defined by its accessibility and ease of formability, has historically encouraged distinct fields of art and science in response to human needs. Industrialization encouraged diversity; but, it has concurrently increased market share, intensified competitiveness, and escalated material costs due to the importation of raw resources. From an artistic perspective, it has been observed that artists and undergraduate/graduate students specializing in ceramics have more accessibility to these ready-to-use clays, and the use of a single type of material in their creations has been documented as well.This situation can be restrictive in terms of originality for artists. In response, artists have begun producing unique materials by formulating their own clay bodies-combining different clays, oxides, and pigments to achieve new compositions. Moreover, the addition of various materials to commercial bodies allows for the development of distinctive colors and textures. Recently, investigations on ceramic clays comprising natural or waste components have appeared in the literature. The objective of this study is to create bodies with high aesthetic, artistic, and original characteristics by employing unique clay compositions rather than ready-to-use bodies. Creativity, creative creation, and originality are processes that include thinking about the unthinkable and doing the undone. Research studies have been carried out to adapt the sands of the Central Black Sea Region, which are suitable for creating high added value, environmentally friendly, and cost-effective, to artistic works by providing“unique quality”and creating an alternative to the use of industrial clay with the ceramic bodies prepared within the scope of the study, as well as artistic applications. Within this context, ceramic bodies were created using sands collected from various places of the Central Black Sea Region, and the new ceramic bodies' suitability for artistic works has been investigated.