Risk ve belirsizlik hallerine ilişkin ihtiyat ilkesi ve devletin sorumluluğu: COVID-19 örneği
The precautionary principle and state responsibility in cases of risk and uncertainty: The case of COVID-19
- Tez No: 967939
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GALİP ENGİN ŞİMŞEK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 251
Özet
Bu çalışma, uluslararası hukukta ihtiyat ilkesi ve devletin sorumluluğu olgularını COVID-19 pandemisinin ortaya çıkışı ve Çin Halk Cumhuriyeti'nin bu süreçteki konumu bağlamında incelemektedir. Çalışmanın ilk bölümünde ihtiyatlılık ilkesinin uluslararası hukuktaki tanımı, temel kavramları ve uygulama alanları ele alınmış; bu ilkenin uluslararası belgelerdeki yeri incelenmiş ve örnek vakalar üzerinden değerlendirilmesi yapılmıştır. İkinci bölümde, uluslararası hukuk ihlallerinden dolayı devletin sorumluluğu kavramı ayrıntılı olarak açıklanmakta; sorumluluğun koşulları, hukuka aykırılığın sona erme halleri ve jus cogens kuralların ihlalinin sonuçları tartışılmaktadır. Bu bağlamda, Devletlerin uluslararası yükümlülüklerini ihlal ettiklerinde karşılaşabilecekleri sorumluluk mekanizmaları değerlendirilmektedir. Üçüncü bölüm, COVID-19 salgınının küresel etkisini ve bu bağlamda Çin Halk Cumhuriyeti'nin uluslararası sorumluluğunu ele almaktadır. Çin'in pandemi sırasındaki davranışları ihtiyatlılık ilkesi ışığında değerlendirilmekte ve Çin'in Dünya Sağlık Örgütü üyeliği kapsamındaki yükümlülüklerini yerine getirip getirmediği ele alınmaktadır. Çalışmada bu sorumluluğun olası sonuçları da ayrıntılı olarak tartışılmaktadır. Bu kapsamda COVID-19 salgını gibi küresel krizlerin uluslararası hukuk ve devlet sorumluluğu açısından analizi ve mevcut uluslararası hukuk normlarının etkinliğinin değerlendirilmesi amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines the precautionary principle and state responsibility in international law in the context of the emergence of the COVID-19 pandemic and the position of the People's Republic of China in this process. In the first part of the study, the definition, basic concepts and application areas of the precautionary principle in international law are discussed; the place of this principle in international documents and its evaluation through case studies are examined. In the second part, the concept of State responsibility for violations of international law is explained in detail; the conditions of responsibility, the cessation of illegality and the consequences of violations of jus cogens rules are discussed. In this context, the liability mechanisms that States may face when they violate their international obligations are evaluated. The third chapter addresses the global impact of the COVID-19 pandemic and the international responsibility of the People's Republic of China in this context. China's behavior during the pandemic is evaluated in the light of the precautionary principle and whether China has fulfilled its obligations under its membership in the World Health Organization. The study also discusses the possible consequences of this responsibility in detail. It aims to analyze the consequences of global crises such as the COVID-19 pandemic in terms of international law and state responsibility and to evaluate the effectiveness of existing international legal norms in this context.