Kurumsal sosyal sorumluluk uygulamalarının işletmelerin rekabet stratejileri ve işletme performansına etkisi: BIST 500 işletmeleri üzerine bir araştırma
The effect of corporate social responsibility practices on competitive strategies and business performance of businesses: A research on BIST 500 businesses
  1. Tez No: 967938
  2. Yazar: AHMET DEMİRCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATİH SEMERCİÖZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 333
Özet
Kurumsal sosyal sorumluluk (KSS), küreselleşmeyle artan rekabet ortamı içerisinde, işletmelere kar elde etme aracı olmanın dışında, ulusal ve uluslararası yasal düzenlemelere uyulması, çalışanlarına ve topluma adil ve katkı veren etik davranışlarda bulunulması, sosyal ve doğal çevreyi korumayı destekleyecek faaliyetlerde bulunulmasını gerekli kılmaktadır. KSS, günümüz iş ve toplum yaşamında etkisini artan bir şekilde hissettiren, azımsanmayacak ölçüde geliştirilen modelleriyle akademik çevrelerce de üzerinde en çok durulan konuların başında gelmektedir. Çalışmada özellikle Carroll'un geliştirdiği ekonomik, yasal, etik ve gönüllü (hayırseverlik) sorumluluk uygulamalarıyla; işletmelerin farklılaştırma ve maliyet liderliği rekabet stratejileri uygulamaları ve işletme performansıyla ölçüm yöntemleri üzerinde durulmuştur. KSS uygulamalarının işletme performansına etkisi ile rekabet stratejilerinin bu süreçteki aracılık rolünün etkileri de incelenmiştir. Araştırma kapsamında Türkiye'de BIST500 de bulunan işletmelerin tamamına gönderilen anket formlarına gelen yanıtlardan, 207 adedi Smart PLS ve SPSS programları vasıtasıyla analize tabi tutulmuştur. Araştırma bulgularının, araştırma kapsamı ve kısıtları içerisinde geçerli olduğu kabul edilmektedir. KSS uygulamalarının özellikle hayırseverlik (Çevresel ve sürdürülebilirlik dahil) uygulamalarının işletme performansını pozitif yönde etkilediği ve farklılaştırma rekabet stratejisinin aracılık rolünün bu ilişkide anlamlı olduğu bulunmuştur. Çalışmanın özgünlüğüyle, iş hayatı ile literatüre katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Corporate social responsibility (CSR), in the increasingly competitive environment of globalization, requires companies to comply with national and international legal regulations, to behave ethically and fairly towards their employees and society, and to engage in activities that support the protection of the social and natural environment, in addition to being a means of making profit. CSR, which increasingly makes its impact felt in today's business and social life, is one of the most emphasized topics by academic circles with its models developed to a considerable extent. The study particularly focuses on the economic, legal, ethical and voluntary (philanthropic) responsibility practices developed by Carroll; the practices of companies' differentiation and cost leadership competition strategies, and the methods of measuring company performance. The effects of CSR practices on business performance and the mediating role of competition strategies in this process were also examined. Within the scope of the research, 207 of the responses to the survey forms sent to all companies in BIST500 in Turkey were analyzed using Smart PLS and SPSS programs. It is accepted that the research findings are valid within the scope and limitations of the research. It was found that CSR practices, especially philanthropy (including environmental and sustainability) practices, positively affect business performance and the mediating role of the differentiation competitive strategy is significant in this relationship. It is thought that the originality of the study will contribute to business life and literature.