1000 hounsfield ünitesi üzeri farklı boyutlardaki renal pelvis taşlarında mini perkütan nefrolitotomi ile retrograd intrarenal cerrahi yöntemlerinin multifaktöriyel olarak karşılaştırılması
  1. Tez No: 967940
  2. Yazar: BUĞRA AKSAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ADEM ALTUNKOL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Üroloji, Urology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Adana Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Amaç: Bu çalışmada 1-3 cm arası uzunluğundaki 1000 HU üzeri tek pelvis taşı olan hastaların tedavisinde uygulanan mini perkütan nefrolitotomi (mini-PNL) ve retrograd intrarenal cerrahi (RIRS) tekniklerinin operasyon sonuçlarını multifaktöriyel olarak karşılaştırmayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: Sağlık Bilimleri Üniversitesi Adana Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi Etik Kurulu 22.06.2023/129 toplantı sayılı ve 2671 karar nolu etik kurul onayı alındıktan sonra, 01.07.2023-01.07.2024 tarihleri arasında kliniğimize başvuran 1-3 cm arası 1000 HU üzeri tek pelvis taşı olup mini-PNL ve RIRS ameliyatları yapılan 165 hasta prospektif olarak değerlendirildi. Hastaların 79'una mini-PNL, 86'sına RIRS yapıldı. Propensity skor eşleştirme analizi yapıldı ve kalan 45 mini-PNL ve 45 RIRS hastası tekrar karşılaştırıldı. Buna ek olarak eşleştirme öncesi hasta verileri de 1-2 cm ve 2-3 cm arası taşlar olmak üzere ayrı olarak karşılaştırıldı. Bulgular: 165 hastanın ilk değerlendirilmesinde elde edilen demografik ve preoperatif değerler incelendiğinde hastaların yaşı, taş dansiteleri, ASA skorları, preoperatif hematokrit, eGFR, kreatin, beyaz küre değerleri istatistiksel farklılık göstermemekteydi (p>0.05).
Özet (Çeviri)
Objective: This study aimed to perform a multifactorial comparison of the surgical outcomes of mini-percutaneous nephrolithotomy (mini-PNL) and retrograde intrarenal surgery (RIRS) in the treatment of patients with a solitary renal pelvic stone measuring 1–3 cm in length and exceeding 1000 HU. Materials and Methods: Following the approval of the Ethics Committee of the University of Health Sciences, Adana City Training and Research Hospital (meeting number 129, decision number 2671, dated 22/06/2023), 165 patients who presented to our clinic between 01/07/2023 and 01/07/2024 with a solitary pelvic stone >1000 HU and 1–3 cm in size, and who subsequently underwent either mini-PNL or RIRS, were prospectively evaluated. Of these, 79 underwent mini-PNL and 86 underwent RIRS. A propensity score matching analysis was performed, yielding 45 patients in each group for comparison. In addition, pre-matching data were separately analyzed for patients with stones measuring 1–2 cm and 2–3 cm. Results: In the initial evaluation of 165 patients, demographic and preoperative variables, including age, stone density, ASA scores, preoperative hematocrit, eGFR, creatinine, and white blood cell count, showed no statistically significant differences between the groups (p>0.05).